Първият телефонен разговор между президентите на Русия и на САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп е сред централните теми в руския печат. "Има контакт", констатира в заглавие официозът "Росийская газета". "В позитивен тон" са протекли преговорите според оценката на "Известия", а "РБК" пише за "разговор в един нов тон", отбелязва БТА. 
"Комерсант" нарича тандема Путин-Тръмп нов фактор в световната политика и вижда в преговорите шанс за излизане от най-сериозната според вестника криза в руско-американските отношения. "При все че въпросът за санкциите срещу Москва не бе повдигнат, Доналд Тръмп се опита да изземе инициативата от онези хора в американския Конгрес, които настояват за натиск върху Русия", посочва изданието. Като аргумент за отмяна на санкциите се изтъква новото лидерство на двете страни в решаването на световните проблеми - от неразпространението на ядрените оръжия до кризите в Украйна, Близкия изток и на Корейския полуостров, се казва още в статията.

Експерти на вестника обаче не хранят големи надежди във връзка с президентския разговор. Според историка Антон Федяшин Тръмп едва ли ще бърза "да харчи скъпоценен политически капитал за кардинално подобряване на отношенията с Москва". Дори ако новата администрация в Белия дом реши да отмение онази част от санкциите, която е наложена с президентски укази и за чието вдигане не се иска решение на Конгреса, тя ще срещне сериозно противодействие на Капитолийския хълм, коментира политологът Фьодор Войтоловски. Според експерта от САЩ Даниъл Сървър, говорил пред "Независимая газета", за вдигане на американските санкции "ще са необходими реални отстъпки от страна на Москва".

"Нещата не опират до Тръмп, а до конгресмените републиканци. Вариант за такива отстъпки е цялостното изпълнение на Минските споразумения", пояснява той. Тръмп може да отмени санкциите и без формалното одобрение на Конгреса, но това ще означава директно да се конфронтира със своите съпартийци, уточнява аналитикът. Ако новият лидер на САЩ не отхвърли "безразсъдния курс" към отмяна на антируските санкции, сенаторът републиканец Джон Маккейн обещава "заедно с колеги да ги заздрави на законодателно ниво". Вдигане на санкциите, без Русия да промени "позицията, която ги е предизвикала, би изпратило опасно послание към света, поставил вече под съмнение ценността на американското лидерство", допълва сенаторът Робърт Портман.

Ако САЩ вдигнат антируските санкции, това ще е добре за фондовия пазар в Русия - стойността на ценните книжа и на активите на руските предприятия може да скочи с 40-50 на сто, а валутата да укрепне до ниво 50-55 рубли за долар, смята финансовият специалист Анна Бодрова, говорила пред "Московский комсомолец". "Същевременно при отмяна на западните санкции няма да е възможно бързо да се възстановят на изгубените бизнес контакти.

Нещо повече, ще спре обявеният от Москва курс към заместване на вноса с родно производство "и възстановяването на ред отрасли от руската икономика - хранителната, леката промишленост и много други неща", предупреждава тя. "Въвеждането на санкциите всъщност даде на руския бизнес възможност да започне растеж в страната.

Ще може ли обаче руският бизнес да се конкурира с бизнеса на други страни след вдигането на санкциите - това е много голям въпрос", добавя наблюдателката. Почти една четвърт от хората в Русия са съгласни Москва да направи отстъпки на Запада с цел вдигане на западните санкции, но повечето - 62 на сто, са готови да живеят с тях и занапред. Това сочат данни от анкети на центъра "Левада", пише "Ведомости".

Повечето жители на Русия "не са много наясно за какво става дума" - затова в нагласите им се съчетават лозунгът "никой не ще накара Русия да коленичи" и желанието все пак да не пада много жизненото равнище, обяснява политологът Константин Калачов.