Администрацията на САЩ се отказа от нови мегасанкции срещу Русия, предаде Ройтерс. Официален Вашингтон смята, че може и да не се стигне до въвеждането на новите едностранни санкции срещу руския военно-промишлен комплекс. Това съобщи в понеделник говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт, пише "Монитор".

„Днес информирахме Конгреса, че този закон (Законът за противодействие на противниците на Америка посредством санкции, CAATSA) и неговото прилагане съдържа руски военни продажби. Вярваме, че след влизането му в сила чуждите правителства ще се откажат от планираните или обявени покупки на военно оборудване от Русия за няколко милиарда долара ", каза Науърт. „От тази гледна точка, ако законът проработи, по-късно въвеждането на санкции срещу конкретни организации или лица може и да не се наложи, защото законодателството вече ще е послужило като възпиращо средство", заключи тя.

В понеделник американското Министерство на финансите беше задължено да представи през Конгреса т.нар. „Кремълски списък“ - списък с длъжностните лица, политици и големи бизнесмени, заедно с анализ на връзките им с руската власт. Списъкът представлява част от т.нар. Закон за противодействие на противниците на Америка посредством санкции (CAATSA). От американското финансово ведомство подчертават обаче, че за момента имената от "Кремълския списък" не са застрашени от никакви финансови или други ограничения, както и че сделките им с американците ще останат непокътнати.

В “Кремълския списък” бяха имената на 114 държавни служители и ръководители на държавни компании, както и 96 олигарси. Позовавайки се на копие от документа, руските агенции коментираха, че след политическите фигури в списъка са министър-председателят на Русия Дмитрий Медведев, министърът на транспорта Максим Соколов, министърът на финансите Антон Силуанов, министърът на енергетиката Александр Новак, както и на природните ресурси и екологията Сергей Донской. Освен тях в списъка влизат и други важни правителствени фигури като вицепремиера Игор Шувалов, ръководителя на правителствения апарат Сергей Приходько, както и вицепремиерите Александър Хлопонин, Виталий Мутко, Аркадий Дворкович, Олга Голодец, Дмитрий Козак и Дмитрий Рогозин. Едни от най-големите имена в авиацонната индустрия - Юрий Слюсар (президент на „Обединената авиостроителна корпорация“) и Виталий Савелев (генерален директор на най-големия руски авиопревозвач „Аерофлот“) също фигурират, заедно с президента на „Руските железопътни линии“ Олег Белозеров.

Сред олигарсите са най-богатият човек в цяла Русия и съсобственик на множество крупни металургични предприятия Алишер Усманов, нефтеният магнат Роман Абрамович, бившият руски сенатор Сулейман Керимов, създателят на "Лаборатория Касперски" Евгений Касперский, ръководителят на най-голямата руска банка „Алфа Банк“ Петр Авен и управителят на управляващата компания „Интеррос“ Владимир Потанин. Към техните имена са и тези на бизнесмени от руския петролен отрасъл като шефа на „Газпром“ Алексей Милер, ръководителя на „Лукойл“ Вагит Алекперов и вицепрезидента на компанията Леонид Федун, главата на „Русснефт“ Михаил Гуцериев заедно със сина си Саид Салам, както и други.

Още в понеделник говорителят на руския президент Владимир Путин – Дмитрий Песков коментира, че списъкът е опит да се повлияе върху изборите за държавен глава на Русия през март. Според него обаче "няма да има никакво влияние".