Предстоят събития на политическата сцена, но те са в рамките на нормалния календар. Конгресът на ДПС не е изненада, беше обявен от много време. Това си е насрочено събитие. Това заяви в ефира на bTV социологът Кънчо Стойчев от "Галъп". 

отацията също не е никаква изненада. Почти съм напълно убеден, че ще има смяна на министри. Просто е да прогнозирам, че ако не се стигне до такова нещо, то ротацията ще пропадне и ще се стигне до избори", смята социологът.

"Все по-активна става ролята на ДПС, които официално не са част от сглобката, но са съставна част на онова тяло, което управлява сглобката – парламента. Без парламента в България не може да се случи нищо. Мнозинствата в парламента са ключовите“, добави той.

„Минахме през период на чести избори, но това не е проблем, защото именно в такива периоди укрепва демокрацията. Грешката е, че управляващите не подписаха споразумение, с което ясно и открито да покажат на хората какво са се разбрали. Мисля, че и те си отчитат това като грешка и вече гледат в тази посока, защото иначе всички страни ще са губещи електорално накрая“, каза Стойчев.  

В най-трагикомична позиция са ПП, защото с огромна доза неопитност се биха в гърдите и поемаха ангажименти, които се оказаха груби лъжи. Трябва много да се мисли и не 3 пъти, а 10 да се мери, преди да се говори", каза той.

"За мен пример е Ахмед Доган – той говори рядко, късо, но все по-точно. Той поема рискове с това, което казва, но винаги говори верни неща. Кой друг партиен лидер е имал подобна смелост – да каже като сбърка и да поеме ангажимент да поправи грешката си. Няма друг такъв политик в България“, категоричен е Стойчев.

По думите му трябва да си много силен да можеш да кажеш подобно нещо и друг в България не би посмял.

"В ДПС си има сериозен електорален проблем и това се отчита в думите на Доган, той ясно заявява, че тръгва да го решава и казва как ще го стори. Най-важното в думите му е глобалният поглед. Простичката фраза „светът е друг“. Не си даваме обаче сякаш сметка колко дълбоко друг наистина е светът“, каза той.

Според него светът не се върти около нас. Ние поне не сме част от колониалното минало, но партньорите ни мислят по грешен начин. "Глобализацията приключи", каза той.

Това е предупреждението на Доган – светът става друг.

„Това, което аз чувам, е че той съветва хората да мислят и България да има много балансирана и внимателна политика. Да, ние членуваме в два важни съюза, но това не значи, че ние сме носители на абсолютната правда", смята социологът.

"България трябваше да каже „не“ за Шенген. Да бъдеш добър член на ЕС значи да можеш да каже „не“ заради защитата на националния интерес. Кой ви каза, че ние не сме завинаги извън Шенген? Какво значи това по въздух? Ние трябва да си отстояваме правата. Двойният стандарт е скандален заради австрийския интерес. България страда заради изборите в Австрия през септември. На нас ни е важна сухопътната граница, там губим милиарди", посочи той.

"Австрия наказва с милиардри България. Тук се казва „не“, за да имаш лице. Тук не правиш нищо срещу ЕС. Случи се безобразие. Това, че не казаха „не“ ще има огромна цена. Сега ще ни изнасилят с бежанците“, смята социологът.

"Разбирам мотивацията на политиците ни, но има моменти, в които се проявява национален характер. Нямат право да правят това безобразие и сега позволихме да го правят. Какво щеше да стане без Шенген? Личният интерес на няколко души в страната, чиито имена няма да назовавам, направи това лошо на българите“, смята той.

По думите му ние не трябва да сме изтривалка и подметка.

"Красотата на ЕС е равноправието, което поне на думи се спазва. Да, има по-големи държави, с които ще се съобразяваме, но когато се стигне до безобразие, не може да го допускаме. До какво ще доведе това в Европа? Ще доведе до изборите, които ни чакат тази година. Насила ще бъде увеличена тежестта на ултра консервативните сили там", смята Стойчев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук