В края на миналата година Европейската централна банка премина към следващия етап от своя проект за дигитално евро.

Преди дни с вот в Комисията за граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент беше одобрено становище на българския евродепутат Емил Радев, относно създаване на цифрово евро. Вотът е съществена стъпка напред за реформата в системата на плащанията в ЕС.

Финансистът Иван Такев обясни, че идеята за цифрово евро е следствие от възхода на биткойн, както и намаленото плащане с пари в брой.

„Този проект цели да даде нова форма на парите, които да бъдат използвани от всички граждани, който да е еквивалентен на парите в брой, но същевременно да е в дигитална форма“, каза Такев.

По думите му, с дигитално евро ще могат да се разплащат и граждани, които не живеят в държави от еврозоната, ако станат клиенти на доставчик на платежна услуга, който е част от еврозоната.

„Търговските банки имат много важна роля, тъй като те са агент по платежното посредничество и имат много място да надградят своите услуги, така че да предложат дигитално евро на своите клиенти“, обясни финансистът.

Той добави, че на практика, дигиталното евро ще представлява „портфейл“, който се администрира от ЕЦБ, на който право ще има всеки гражданин на държава от еврозоната.

„Тук ще бъде прекъсната и връзката с традиционната банкова система, т.е. това няма да е обвързано с банкова сметка, но ще е възможен трансфер на пари от банковата ви сметка в портфейла ви с дигитално евро. Ще е възможно изтеглянето през банкомат от портфейла с дигитални евра и да получите пари в брой“, уточни Иван Такев.

Според него най-важният въпрос, който трябва да бъде разрешен е свързан със сигурността. Той изтъкна, че е прекалено рано със сигурност да се каже дали ще бъде въведено дигитално евро. За да се случи това, трябва да бъде приета нормативна уредба.

Преминаването към следващия етап през ноември 2023 г. на ЕЦБ от проекта за дигитално евро ще продължи две години, след което ще последва още един двугодишен период. Това означава, че най-оптимистичният вариант да бъде въведено дигиталното евро, е през 2027 г., уточни Иван Такев.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук