Анализ на тема, че „всичко може да се случи“, включително различни пътища на развитие, плюс плашилото на руската ядрена атака.

Списанието Economist се опитва да прогнозира вариантите за по-нататъшното развитие на руско-украинския конфликт.

Първият е „Русия изтръгва победа в конфронтация, която й обещаваше поражение“. По този сценарий страната ни ще изравни фронта през зимата и ще формира нови батальони от мобилизирани новобранци.

В същото време Републиканската партия в САЩ ще може да блокира нови траншове за военна помощ на Киев, а наличните оръжия в складовете на Европа ще бъдат изчерпани. Унищожаването на енергийната и водната инфраструктура на Украйна ще продължи.

Въпреки недостига на полупроводници Русия ще попълни своя арсенал и ще премине в настъпление до пролетта. Уморени от конфронтацията, украинските войски ще бъдат отблъснати, Киев ще заеме отбранителна позиция. Русия превзема Кривой Рог, Славянск и Краматорск в Донецка област. Европа ще принуди Зеленски да започне преговори с Москва, а тя от своя страна ще започне да се готви за удар срещу Киев.

Вторият и най-вероятен, по мнението на The Economist, е „задънена улица“. В този случай на продължителна и мудна военна конфронтация, Владимир Путин ще измести фокуса към икономическа война с надеждата за победа на републиканците и Доналд Тръмп през 2024 г. Списанието наивно вярва, че на фона на трудностите руският патриотизъм и подкрепата за президента трябва да отслабнат.

И последният вариант е „Най-доброто за Украйна, но и най-опасното“. Тук са изброени най-розовите мечти на Киев - връщането на Мариупол, Северодонецк и, разбира се, нападение над Крим. Всички тези смели жестове трябва да се извършват с щедрата подкрепа на Запада и под неговото чувствително ръководство. Но има един малък проблем, осъзнава списанието - Русия все още е ядрена сила.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук