Тръмп заговори за война между САЩ и Китай заради Байдън
Администрацията на Байдън продължава икономически подход на страната към Китай
"Тъй като изборите бяха фалшифицирани, а американското ръководство сега е слабо и корумпирано, може да започнем война с Китай, който вече не уважава САЩ", обяснява Тръмп.
"Китай видя пълната капитулация на нашите телевизионни генерали пред талибаните, в процеса на което загубихме 13 войници и предадохме най-доброто военно оборудване в света на стойност 85 млрд. долара. Китай и Русия вече го изучават, за да направят своите копия."
Отношенията между Китай и САЩ са на ниско ниво. Двете държави в момента са в сериозна конфронтация по различни въпроси, включително търговията, произхода на коронавируса, агресивните военни действия на комунистическата държава в оспорваното Южнокитайско море и правата на човека.
Администрацията на Байдън продължава икономически подход на САЩ към Китай, като висши служители на администрацията заявиха, че президентът Байдън няма да вдигне незабавно митата върху китайските стоки и че ще държи Пекин отговорен за търговските ангажименти, договорени по време на администрацията на Тръмп, според "Ню Йорк Таймс".
Макар Байдън да е критикувал агресивния подход на администрацията на Тръмп, Белият дом ще продължи да се опитва да противодейства на икономическите заплахи на Китай с търговски бариери и други наказателни мерки.
Това включва изискване от Китай да спазва ангажиментите, за които се е договорил като част от първоначалната търговска сделка, която е подписал със САЩ през януари 2020 г., както и да притиска Китай по въпроса за субсидиите, които предлага, за да даде на своите индустрии конкурентно предимство.
Службата на търговския представител на САЩ обмисля да започне разследване на използването от Китай на субсидии съгласно същия правен статут, довело до тарифите на администрацията на Тръмп, според хора, запознати с разискванията, което в крайна сметка може да позволи на САЩ да наложат повече тарифи или да предприеме други наказателни действия.
Миналата седмица Джина Раймондо, търговски секретар, посочи блокирането от Китай на техни авиокомпании да купуват продукти от Boeing за десетки милиарди долари. "Китайците трябва да играят по правилата", каза Раймондо. "Трябва да ги държим отговорни."
Администрацията на Байдън не е показала, че възнамерява да намали огромните тарифи, които Тръмп наложи на китайски стоки в скоро време, въпреки протестите на икономисти и някои бизнеси.
Байдън често критикува 18-месечната търговска война на Тръмп с Китай като контрапродуктивна, но след повече от 8 месеца като президент, Байдън не е направил нищо по-различно освен по-топлите призиви към американските съюзници.
В допълнение към тарифите за китайски стоки, президентът запази ограниченията за достъпа на китайските компании до американските технологии и разшири списъка с китайски служители, подложени на санкции от САЩ за ролята им в подкопаване на демократичните институции в Хонконг.
През изминалия месец САЩ обявиха нова сделка за предоставяне на ядрени подводници на Австралия, в опит да отблъснат военната модернизация на Пекин и претенциите му за територия в Южнокитайско море.
Байдън също се срещна в Белия дом с лидерите на Япония, Австралия и Индия, с цел да приведе основните демокрации в региона в съответствие с това как да се справят с влиянието и авторитаризма на Китай. САЩ и Китай се борят за технологично предимство, дори ако това означава прекъсване на достъпа един на друг до ключови стоки.
Анализатори предупреждават, че Азия може да се плъзне в сериозно ускоряваща се надпревара във въоръжаването, тъй като страните реагират на военния възход на Китай.
Последвайте ни
0 Коментара: