"Русия има различна концепция за използване на оръжията за масово поразяване, много по-различна от американската. С това искам да кажа, че може да се очаква всичко."

Това коментира пред БНР проф. Румен Кънчев, бивш заместник-министър на отбраната.

"Според всички центрове за изследване на стратегическите оръжия в света, в това число и руски, в момента имаме състояние на стратегическа стабилност между САЩ и Русия.

Това означава, че нито една от двете страни не би имала полза да атакува с ядрено оръжие другата. Това го знаят и руските политически и военни дейци, и американските", обясни той. 

По думите на проф. Кънчев стратегическият ядрен паритет между Москва и Вашингтон е опазил мира през Студената война.

"Има признаци, че Русия се готви за една дълга война в Украйна. Може да продължи и 2, и 3, и 4 години. Няма да има проблем от страна на Русия от гледна точка на военните запаси, нито от гледна точка на руската икономика.

Големият проблем пред Русия е, че Западът също се готви за продължителна война в Украйна. Започва едно преструктуриране - има енергично усилване на отношенията между Европа и САЩ; появява се позитивна тенденция за разширяване на НАТО; има начало на тенденция на пълно откъсване на европейската икономика от руските енергоносители. 

Всичко това постепенно ще формира една съвършено друга архитектура за сигурност в Европа."

Проф. Румен Кънчев изтъкна, че при тази нова архитектура е задължително да има адаптация на ЕС и на НАТО към новите реалности.

Усилването на Източния фланг на Алианса - зоната на Румъния и България - ще е част от адаптацията на НАТО, посочи той.

По думите на проф. Кънчев част от новата архитектура за сигурност ще е "една мирна и демократична Русия".