Песимист съм, че ГЕРБ и ПП-ДБ могат да възстановят диалога помежду си след всичко, което се случи вчера. 

Затова са тези 7 дни (след връчването на проучвателния мандат за съставяне на правителство - б.р.), за да се изгладят всички противоречия, но видяхме прибързаност и опит за груб силов натиск от страна на ГЕРБ, който доведе до това, на което сме свидетели днес.

Коментара направи пред БНР политологът и университетски преподавател доц. Милен Любенов.

Според него е малко вероятно да се стигне до съгласие и възстановяване на диалога между ГЕРБ и ПП-ДБ:

"Дори и да намерят някакво съгласие и в крайна сметка да има ротация, перспективите пред такъв кабинет не са добри и вероятно след няколко месеца отново ще се озовем в същата ситуация на скандали и напрежение, които ще доведат до предсрочни парламентарни избори. 

Тогава цената, която ще платят политическите партии, ще бъде много по-голяма, защото не си дават сметка, че с всички свои действия ще доведат до счупване на партийната система и до възможност за поява на нови политически субекти, които да се настанят на този терен, а моите опасения са, че това могат да бъдат популистки авторитарни партии, които да отклонят България от европейския ѝ път". 

Доц. Милен Любенов определи като скандално и неочаквано поведение от страна на системна партия, член на ЕНП, каквато е ГЕРБ, както и от бивш еврокомисар с добро ниво на политическа култура и европейско поведение - Мария Габриел:

"Да отидеш с изпълнен мандат, без да съгласуваш това с членовете на правителството, които предлагаш на президента. Това надмина всички фантазии.

Това е нов състав на Министерски съвет, изцяло нова процедура за търсене на съгласие за състав на кабинета. Изпълнен мандат означава, че кандидатът за премиер е намерил подкрепа в парламента за своето правителство и затова предлага структурен и персонален състав на министерски съвет.

Могат да се правят промени на предложения състав като министри, но да нямаш съгласието им, с цел да извлечеш дивиденти за себе си, е практика, която не може да бъде толерирана. Европейските реакции вероятно по-скоро ще иронизират тази ситуация и България отново ще бъде поставена във фокуса на международното внимание в недобра светлина". 

Политологът обясни, че 11 от членовете на предложения от Габриел министерски съвет вече са изразили несъгласие и трябва или да се направи корекция в състава на МС, или да бъде изтеглен мандатът и да не бъде подложен на гласуване.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук