Отношенията между Минск и Москва неудържимо се влошават от началото на 2016 г., като в основата стои непредвидимият, своенравният и капризен президент Александър Лукашенко. Напрежението дотолкова ескалира, че някои експерти сериозно обсъждат възможността за анексия на Беларус от страна на Русия по време на най-мащабните на беларуска територия военни учения от времето на СССР – 13 хиляди души. Много интересен обстоен анализ по темата публикува беларуската гражданската кампания „Наш дом”.
Беларус е суверена държава, но беларуските военни изобщо не са готови и не искат да воюват с руснаците. Допитванията показват, че само 26% от беларусите са готови да се противопоставят на една евентуална руска инвазия.
 
Според политолози 70-80% от беларуските офицери желаят „не формално, а действително обединение с Русия”. Военният министър Андрей Равков завършил с отличие военно училище в Москва и пак с отличие академия на Генералния щаб. Неговите четирима заместници са изучавали военното дело в Русия, като двама по рождение са руснаци. От 12 командващи различни сили и войски 11 са руски военни възпитаници, 6 са завършили висши военни академии, а трима по рождение са руснаци.
 
  • Експертите на „Наш дом” считат, че е малка вероятността от руска анексия на Беларус по примера на Крим и привеждат много основателни причини:
 
  • Русия сега не е в икономическа и геополитическа ситуация, за да си позволи огромен брой политически проблеми и финансови разходи, свързани с анексията на Беларус. Проблемите с Крим и Донбас са й достатъчни.
 
  • Русия разполага с достатъчно сили, средства и лостове за влияние, за да въздейства на политиката на Беларус, военната намеса просто не е нужна.
 
  • В Русия има достатъчно финансово-промишлени групи, които са заинтересовани от запазване на статуквото заради собствения си бизнес. Ръководителите на тези групи са приближени до Кремъл и оказват влияние на вземаните там решения. В ученията „Запад-2017” ще вземат участие едва 3000 руски военни, които изобщо не са достатъчни за рискови начинания
 
  • Авторството на идеята за военна анексия на Беларус от РФ е измислено в беларуското МВнР, първо, с цел получаване на допълнителни европейски пари под предлог за „противопоставяне на руската заплаха”, и второ, да отклони вниманието на европейските партньори от обсъждането на масовите репресии на гражданското общество и опозицията през февруари-май 2017 г. Пред заплахата от война спазването на човешките права често отстъпва на заден план.
 
  • Всяка форма на руска експанзия по отношение на Беларус ще бъде възприета крайно негативно от ръководството на Китай. Причината е, че официален Пекин има свои планове по отношение на Беларус, явяваща се важна страна в китайския проект „Нов Велик Копринен път”.
 
  • Руските граждани ще възприемат извънредно трудно експанзията, защото те се отнасят към беларусите много по-доброжелателно, отколкото към украинците.
 
Всичко това дава основание с голяма доза увереност да се говори, че военната анексия на Беларус от руски войски по време на ученията „Запад-2017” практически е малко вероятна.
 
Редакция БЛИЦ