Разбирането, че човек се нуждае най-малко от 1,5 литра вода на ден, е нещо, което е здраво вкоренено в нашите умове. Изминаха години, много вода изтече оттогава и днес двама изследователи от университета в Пенсилвания във Филаделфия доказаха, че това златно правило е погрешно.
Те са проучили много научни публикации по въпроса, но не са успели да открият нито едно изследване в полза на това твърдение. Така рухна един от митовете, приеман досега като безспорна истина. А как стоят нещата с останалите постулати за водата? На нашите въпроси отговарят специалистите.


ПОДПОМАГА РАБОТАТА НА БЪБРЕЦИТЕ

Не е вярно. Бъбреците работят сами за себе си и не се нуждаят от допълнително почистване от шлаките. Точно обратното. “Прекалената консумация на вода може да навреди”, смята нефрологът Пиер Ронсо. За да се поддържа постоянно нивото на течности в организма, бъбреците могат да реабсорбират част от водата, която вече са филтрирали. Те осигуряват прецизната регулация на обема и концентрацията на урината. “Колкото повече се пие вода, толкова по-малко бъбреците трябва да пестят и, следователно, да реабсорбират водата, обяснява Пиер Ронсо.

Предназначените за тази цел каналчета се използват по-малко и отвикват да работят”. Като резултат при горещо време или при големи физически натоварвания, когато организмът се нуждае от запазване на водата, реабсорбиращите канали ще се справят все по-зле с работата си.


ПРЕДПАЗВА ОТ ИНФЕКЦИИ ПИКОЧНИТЕ ПЪТИЩА

Не е вярно. Ако вече имате това заболяване, се препоръчва да пиете много вода, за да увеличите разреждането на урината. Това намалява концентрацията на причинителите на болестта в пикочния мехур и ви принуждава по този начин по-често да го изпразвате. Но повишената консумация на вода не предпазва от заразяване. “За да се избегне инфекцията, преди всичко трябва да следим за спазването на личната си хигиена. А на жените, склонни към по-чести инфекции на пикочните пътища, се препоръчва да уринират след секс”, - казва Пиер Ронсо.


ПРЕМАХВА ТОКСИНИТЕ

Не е вярно. Чрез отделянето на урина човешкото тяло се освобождава от уреята, както и от някои отровни вещества и лекарства. Но водата по никакъв начин не влияе на премахването на токсините. Независимо от количеството на преработените течности, бъбреците задържат необходимите за тялото молекули, а останалите пропускат. Урината просто ще има по-голяма или по-малка концентрация. Така че ако пием повече, то водата, която циркулира в тялото ни, няма да стане по-чиста от това.


ОТСЛАБВАНЕТО С ВОДА Е ГАРАНТИРАНО

Не е вярно. “Водата не разтваря нито мазнините, нито захарта и не предизвиква загубата на мастна тъкан - твърди диетологът Арно Бадеван. - Това е само символ на пречистването, който се използва в маркетинга”. Ако диетолозите казват на своите пациенти, че не трябва да забравят да пият вода, то това е само с една цел - да не намаляват приема на вода в организма в стремежа си да ограничат калориите. “И ако някой не може да го направи без бутилка с вода, когато трябва да спазва диета, то причината преди всичко е в опитите да се потисне глада, - обяснява той. Това е нещо като ритуал”.


ВОДАТА ПО ВРЕМЕ НА ХРАНЕНЕ ВРЕДИ

Не е вярно. “За да работи добре стомахът, му трябва влага - напомня ни Кристиян Бъстър. - И храната се смесва по-добре, ако по време на хранене се пият и малко течности”. Пиенето на вода по време на ядене помага за храносмилането, особено ако водата е богата на бикарбонати. Лекарите препоръчват на пациентите, страдащи от запек, да увеличат приема на вода.


БУТИЛИРАНАТА Е ЗА ПРЕДПОЧИТАНЕ ПРЕД ЧЕШМЯНАТА

Не е вярно. Всяка вода, която е предназначена за пиене, се контролира много пъти на ден. В нея не трябва да има дори и следи от бактерии. Съдържанието на желязо, пестициди, сулфати е строго регламентирано, както и концентрацията на минерални соли. Ако пиете вода от бутилка, опитайте се да я използватe веднага след отваряне и я съхранявайте на по-хладно място. Някои проучвания показват, че отделните компоненти на полиетилена могат да преминат във водата.


Факт!
НЕ СЪДЪРЖА КАЛОРИИ

Истина е. Съдържанието на калории във водата е нулево. Но само ако водата се пие в чист вид, без добавки. Някои напитки по цвета си приличат на вода, но те са ароматизирани. Ако прочетете внимателно надписа на етикета, можете да откриете, че някои “води” съдържат 20 калории на литър. Разбира се, ако добавите във водата захарен сироп, съдържанието на калории ще се повиши.


Факт!
В САМОЛЕТА ДА СЕ ПИЕ ПОВЕЧЕ

Вярно е. Както и в много топла стая, в кабината на пътниците въздухът е под налягане, така че е изключително сух. Това е една от тези ситуации, когато работата на механизмите за регулиране на чувството за жажда се нарушава. Така че е по-добре да пиете вода, независимо от това, че не изпитвате жажда.


Факт!
БОГАТА Е НА МИНЕРАЛНИ СОЛИ

Вярно е. Съставът на водата варира в зависимост от региона и от скалите, през които тя преминава, преди да достигне до чашата ви. Понякога във водата има повече натрий, понякога - магнезий и калий. Във всеки случай, съдържанието на минерални соли не трябва да надвишава определено ниво. По-добре е да не злоупотребявате с водата, която има високо съдържание на флуор: ако се използва твърде често, тя увеличава риска от флуороза, което допринася за отнемането на минерали от костите.


Факт!
ВОДАТА ОТ ЧЕШМАТА Е ХЛОРИРАНА

Вярно е. Хлорът защитава водата от замърсяване по време на преминаването й по тръбите. При изтичането й от крана тя съдържа около 0,1 мг хлор на литър. Според стандартите на СЗО не съществува риск за здравето при концентрации до 5 мг на литър. За да се отървете от характерната миризма, достатъчно е да поставите бутилката с вода за няколко часа в хладилника.


Факт!
ПЛАСТМАСОВИТЕ БУТИЛКИ ВЕЧЕ СА ПО-МАЛКО ОПАСНИ

Вярно е. Теглото на 1,5-литрова бутилка е намаляло от 38,8 грама през 1997 г. на 33,7 грама през 2003 г., но през това време потреблението на бутилирана вода нараства с около 35%. Така че само когато пием вода от крановете, ние се грижим за околната среда. “Бутилирана вода добавя около 10 кг отпадъци на човек годишно” - съобщава се в сайта на френското министерство на екологията. И струва 100-300 пъти по-скъпо.


Факт!
ВРЕДНО Е ДА ПИЕМ , БЕЗ ДА ИЗПИТВАМЕ ЖАЖДА

Вярно е. Потоманията е психично заболяване, при което пациентът пие голямо количество вода, без да изпитва жажда. Това заболяване е подобно на булимията, когато пациентът приема много храна, без да чувства глад.


Факт!
ОРГАНИЗМЪТ САМ ПОДСКАЗВА НУЖНОТО КОЛИЧЕСТВО

Вярно е. Жаждата е много точен сигнал за регулиране на водния баланс. Тя насърчава пиенето. След това се намесват бъбреците, системата за отделянето на пот и т.н. - всички, които регулират нивото на водата в тялото. Ако човек приема по-малко течности, ще се изпотява по-малко и урината му ще е много концентрирана. Ако човек консумира много вода, урината ще е по-обилна и по-светла. Някои хора по рождение пият много вода, но обикновено една чаша вода сутрин и по две чаши за обяд и вечеря са напълно достатъчни. Хранителните продукти, като плодовете и зеленчуците, напълно задоволяват нуждите на организма от вода. По-особено е положението при майките, които кърмят и при по-възрастните хора, при които процесът за формиране на жажда може да бъде нарушен.