Традиционната японска напитка саке влезе в Списъка на нематериалното културното наследство на ЮНЕСКО, съобщават световните осведомителни агенции.

Сакето е може би нещо много по-японско от световноизвестното суши. То се приготвя във вековни пивоварни високо в планините, пие се в заведенията “изакая”, лее се по време на сватби и се сервира леко охладено за специални тостове.

Пивкото оризово вино, което играе ключова роля в кулинарните традиции на Япония, беше включено в сряда от ЮНЕСКО в списъка на “нематериалното културно наследство на човечеството”. На среща в Луке, Парагвай, членовете на Комитета на ЮНЕСКО за опазване на културното наследство на човечеството гласуваха за включването в списъка на 45 културни практики и продукти по света.

За разлика от Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, който включва обекти, считани за важни за човечеството, като пирамидите в Гиза в Египет, наименованието “нематериално културно наследство” назовава продукти и практики на различни култури, които заслужават признание.

Основните съставки на сакето са малко: ориз, вода, мая и коджи - оризова плесен, която разгражда нишестето до ферментиращи захари, както се прави малцът при производството на бира. За да бъде категоризиран един продукт като саке, оризът трябва обезателно да е японски.

Традиционните начини за производство на занаятчийско сирене в бразилския щат Минас Жерайс също така бяха включени в сряда в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

В него вече са вписани и майсторите, които ремонтират цинкови покриви в Париж, както и техниките за реставрацията им.
В списъка на ЮНЕСКО влезе още и “културата на панаирите”, предложена по съвместно френско-белгийско искане, като така “пътуващият начин на живот” бе признат за носител на богати традиции.