От откриването му през 1912 г. учени по цял свят се опитват да разгадаят ръкописа на Войнич, наречен в чест на откривателя си търговецът Уилфрид Войнич. За книгата е известно, че е написана през XV в. от неизвестен автор на неизвестен език с неизвестна азбука.
Въпреки многобройните опити на професионални и аматьорски криптографи, включително някои от най-добрите и известни американски и британски криптоаналитици от Втората световна война, до днес никой не е успял да декодира която и да е част от текста, пише vesti.bg.

Съвсем наскоро обаче експерт обявява, че е успял да достигне до някакъв напредък при разчитането на тайнствената книга. Експерт по средновековни ръкописи твърди, че книгата е всъщност здравен наръчник за жени, които искат да лекуват гинекологични проблеми.



Британският учен Никълъс Гибс достига до това заключение, след като открива, че текстът е написан с латински лигатури (похват при изписването на букви, при който две или повече графеми се сливат в един символ).



Гибс описва своето откритие в доклад за „Times Literary Supplement“. В текста си той обяснява, че докато е изучавал средновековен латински е научил, че за да спестяват време в миналото, хората са измислили медицински лигатури, които са играели ролята на съкратени думи, а не отделни букви.

Експертът отбелязва, че индивидуалните лигатури в ръкописа на Войнич са лесно забележими, но когато се комбинират не означат нищо на никой език, затова най-вероятно отделно те са думи.



Друг аргумент, подкрепящ твърдението му е, че в книгата има много рисунки на растения, за които се смята, че са билки, макар и да не могат да бъдат оприличени с които и да е известни на човека днес.

През Средновековието за различни болести на жените се е препоръчвало да си направят вана с билки. Това навежда Гибс на мисълта, че текстовете са свързани със здравето, а книгата е най-вероятно здравен наръчник.

Макар и да звучи вероятна, хипотезата на Гибс тепърва ще бъде разглеждана, Ако Гибс се окаже прав, той със сигурност ще остане в историята със своето прозрение.за да може да бъде приета или отхвърлена.