Ретро Бургазъ: Как преди 80 години искаха да преместят минералните бани в центъра на града
Преди 80 години старите бургазлии са определяли парк Отманли за труднодостъпен - и по море, и по суша. Единственото място за отмора било някогашното село Баните, днес кв."Минерални бани".
Заради това и се зародила идеята да се пуснат тръби с лечебната вода до Бургас, да се затвори цикъла с калните бани и градът да се превърне в "първостепенен курорт на Балканите".
Известно е колективното заявление на около 1500 бургаски граждани до общинския съвет за преместване на минералните бани в града. Доколкото разбирам тая идея не е чужда и на общинските съветници. Трябва да се знае обаче, че минералните бани са отстъпени от държавата на общината условно – да ги благоустрои и модернизира, в противен случай, държавата може да си ги вземе обратно. От другата страна минералните бани си остават едничкото място за почивка, отдих и излети на бургазлии, особено след павирането на шосето, което тая година ще бъде привършено до към 7 км.
След година-две то бъде окончателно довършено и ние ще имаме евтино и удобно пътуване до баните през всеки сезон.
Народният парк „Отманлий“ си остава недостъпен за широките маси, поради скъпия превоз по суша и неудобен по море.
Сегашният дебит на минералната вода е 24 литра в секунда – достатъчен за модернизирането на баните, но не и за раздвояването им и тук, и там. Може да се мисли за построяване на минерална баня в града само ако имаме предостатъчна вода и за града, и за там.
Спомням си един рапорт от 1913 година на покойния минен инженер Михаиловски, който на времето извърши каптирането на минералните води. Към края на тоя рапорт гласеше буквално: „Сегашното експлоатационно ниво на минералната вода ни дава 24 литра в секунда. Смъкнем ли това експлоатационно ниво с 4 м. надолу в каптажната колона, там където съм оставил трите крана, ние ще имаме 70 литра вода в секунда“.
Значи имаме предостатъчна вода в каптажната колона за модернизиране минералните бани при с. Баните, а така също и да се отделят от нея около 50 литра за построяване народна баня тук, а също и да се доволствува напълно града с вода за пиене, дори и след като населението се удвои.
Може би това становище на инж. Михайловски да не се споделя от известни среди – лично за мен обаче това е цяла аксиома, защото знаят, че то е резултат от едногодишен непосилен труд, на едногодишни изследвания, наблюдения, изчисления, измерване на минерални води.
Той работи денонощно с най-мощните помни, по каптирането на тия води. Той знаеше точния им дебит, какви подземия, пещери изпълват в своя път и в какъв вид и с какъв дебит се появяват на земната повърхност.
Следователно инж. Михаиловски не пише басни и хипотези. В ушите ми още звучат думите му: „Водата ще я очаквате след 43 дни от днес“. И действително, когато в града се носеха всевъзможни слухове и нелепости по негов адрес, че водите са изгубени пр.-от минералните бани съобщиха, че водата се е появила в каптажната колона, и напълнила корита и басейни, и то точно на предсказаната от Михаиловски дата.
Общината може без особен труд и разноски да провери дебита на тая вода от трите крана в каптажната колона, след това да се замисли за построяването на минерални бани в града. Наред с това и калолечебните бани, за да се издигне един ден Бургас като първостепенен курорт на Балканите.
Автор: Моника ИЛИЕВА, Флагман
Последвайте ни
0 Коментара: