Марсоходът на НАСА Curiosity откри емисии на метан на повърхността на кратера Гейл. Този газ, който обикновено се свързва с живота на Земята, кара учените да се чудят за възможността микроби да живеят на Червената планета.

Въпреки това, по-нататъшни проучвания с помощта на инструмента SAM (Анализ на проби на Марс) разкриха неочаквано поведение на метана.

Концентрацията му варира сезонно, като достига пик през нощта и изчезва през деня. Освен това ExoMars Trace Gas Orbiter не откри метан в марсианската атмосфера.

Изследователите предполагат, че източникът на метан може да са геоложки процеси, протичащи дълбоко под земята, където водата взаимодейства със скалите.

Мистериозното поведение на газа обаче изисква допълнително обяснение.

Скорошно проучване, публикувано в списание Planets, предлага нова хипотеза.

Според него метанът е запечатан под втвърдена сол, която може да се образува в марсианския реголит. С повишаването на температурата солта омеква, позволявайки на метана да изтече.

Изследователите също спекулират, че метанът може да се отделя на порции, когато повърхността се напуква под наналягане, като тези от марсохода Curiosity. Тази хипотеза може да обясни защо метанът е открит само в кратера Гейл, където работи марсоходът.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се потвърди тази хипотеза и да се разберат по-добре процесите на образуване на метан на Марс.

Учените се надяват бъдещи мисии да помогнат за разрешаването на тази мистерия.