Хуманоидните роботи са основен елемент на повечето изложения от последните няколко години. Те са любезни и общителни домакини, могат да говорят, да упътват хората, да представят нови продукти, заяви Димитър Ганев, съдружник в българската E-CARD, която е в топ 50 на софтуерните компании в Европа.

Поради пандемията на коронавирус, изложението CES 2021 се проведе изцяло виртуално. На него всяка година дефилират технологиите, които следва да се появят в ежедневието ни. Тази година форумът представи редица впечатляващи роботи: хуманоидни домакини и роботи, оборудвани с UV-C за дезинфекция, домашни любимци с изкуствен интелект и други подобни.

„CES 2021 е различен, точно както всички събития по време на тази пандемия, но установихме, че популяризирането на интелигентните хуманоидни роботи и AI се случва безпроблемно”, казва Джон Рий, старши вицепрезидент и генерален мениджър на UBTECH North Америка. Всички материали, изображения и видеоклипове са достъпни досущ като на физически щанд.

Роботите-хуманоди вече добиват все по-реалистичен вид, изпълнявайки прости „човешки” задачи, обясни Димитър Ганев. На CES 2021 имаше множество приложения за роботи-санитари, които могат да щъкат из болниците и да дезинфекцират помещенията.

Най-често за целта се използва 360-градусова UV-C лампа ADIBOT-A за дезинфекция на повърхностите. Техниката е приложима още за училища и детски градини, офиси, фитнес зали и вагони на влаковете и метрото. Подобни роботи са оборудвани с технологии като LiDAR, камери, сензори за движение и ултразвукови сензори. 

„Тази пандемия и потенциалната поява на други вируси извън пандемията изместиха фокуса, за да се помогне с дезинфекцирането на зони, които може да нямат добра вентилация, или да се избегне използването на силни химикали, а и да се спестят човешки грешки, обясни Димитър Ганев.

Наред с роботите-санитари, на CES имаше и други роботизирани представяния, фокусирани върху общуването, включително домашни любимци с изкуствен интелект, допълни управителят на E-CARD. Samsung представи редица ботове, включително Bot Handy и Bot Care, които и двата са в процес на разработка.

Bot Handy рекламира многоцифрена роботизирана ръка и използва изкуствен разум, за да вдига обекти с различни форми. Потенциалните му задължения включват подреждане на стаите и сортиране на съдове.

Bot Care пък е замислен да функционира като „роботизиран асистент и спътник”. Той използва изкуствен разум, за да разбира поведението на човека и да напомня на собствениците си важни неща, които са от значение в ежедневната им рутина.

Известен като „AI робот домашен любимец с емоционални възможности”, MOFLIN от Vanguard Industries взе наградата „Best of Innovation in robotics” на CES 2021. Като използва алгоритъм и редица сензори под плюшеното си палто, ботът може „да се учи и да расте, като непрекъснато използва взаимодействията си с околните, за да определя модели на поведение и да оценява заобикалящата го среда чрез сензорите си.