През октомври и ноември месец може да се наблюдава едно интересно явление рано сутрин – от 1 ч. 40 мин. до около 1 ч. 20 мин. преди изгрев слънце. Това е т.нар. зодиакална светлина, която се наблюдава в посока изток. Това физикът в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при Българска академия на науките (БАН) Пенчо Маркишки, пише агенция "Фокус".
„Тя предшества зората и затова често пъти я наричат „лъжливата зора“. Това всъщност е едно сияние, което се образува от прахов диск, разположен във вътрешната част на слънчевата система. Там, където обикалят Меркурий и Венера. Този прах е останал още от времето на формирането на слънчевата система – отпреди милиарди години, както и донесен прах от кометите, които преминават през вътрешната част на слънчевата система“, обясни Маркишки.

По думите му слънцето, осветявайки този прахов диск, става така, че сутрин в този период преди изгрев можем над източния хоризонт да наблюдаваме такова белезникаво сияние, което е клиновидно с острие на клина, леко наклонено на дясно – към юг. „Това е зодиакална светлина, тъй като се наблюдава на фона на зодиакалните съзвездия. Те официално са 12, но всъщност са 13. Това е видимият път на слънцето през тези съзвездия в целогодишния видим път. Затова се наричат и еклиптични – еклиптиката минава през тях. Рано сутрин, при много добри метеорологични условия, при ясно време, безлунна нощ, каквито условия имаше между 19 октомври и началото на ноември, и отново ще има от 18 ноември до началото на декември“, допълни той и уточни, че това са безлунните периоди на тези два месеца и всеки, който сутрин рано се намира високо в планините и при ясно време може лесно да наблюдава и да фотографира това сияние.

„Другият период от годината, когато то се наблюдава най-ясно, е края на зимата – т.е. безлунните нощи на март. Тогава пък е в посока запад“, каза още Пенчо Маркишки.