Ново проучване, публикувано в списание Science Advances показва, че основните елементи на живота на Земята може да са се образували в Космоса.

Учените твърдят, че пептидите – важни молекули, които играят ключова роля за поддържането на живота може да са се появили в условията на космоса и да са били доставени на Земята от метеорити и комети.

Изследването потвърждава, че пептидите, които представляват сложни органични съединения могат да се образуват от аминокиселини, основните „градивни елементи“ на живота, в условията на космическото пространство.

На Земята процесът на „сглобяване“ на тези молекули би бил труден поради неблагоприятните условия на околната среда, пише kaldata.

Пептидите са от съществено значение за катализата на реакциите. Те поддържат живота и могат да служат като градивен материал за образуване на протоклетъчни структури.

В рамките на изследването учените успяват да симулират космическите условия в лаборатория и да покажат, че въпреки че образуването на пептиди намалява в присъствието на лед, то все пак продължава да се случва.

Интересно е, че по време на формирането на Слънчевата система агрегати като астероиди и комети се нагряват. Това от своя страна благоприятства образуването на течности, в които образуването на пептиди се ускорява. Това води до естествен подбор на по-сложни органични молекули.

Според изследователите много от основните градивни елементи на живота, включително аминокиселини, липиди и захари могат да се образуват в космическата среда. Находките на аминокиселини в метеорити подкрепят тази хипотеза.

Откритието засилва схващането, че „съставките“ за живот съществуват в цялата Вселена и че условията за самоорганизация на тези молекули в живи организми може да не са толкова специфични.

Това разширява възможностите за търсене на извънземен живот и дава нови насоки за по-нататъшни изследвания на произхода на живота на Земята и извън нея.