За три години вече свикнахме да живеем с коронавируса. Имунитетът на повечето хора успя да се адаптира към него, което помага инфекцията да протича по-леко. И все пак всеки ден се откриват нови заболели, а учените продължават да изучават вируса SARS-CoV-2.

Специалисти от руския технологичен университет „Сколтех“ са открили неизвестен по-рано механизъм за поява на мутации на коронавируса, чрез който могат да възникнат нови опасни щамове. С други думи, вирусът се е научил да се изплъзва от имунитета на човека.

Новооткритите способности на Ковид се основават на умението му да се маскира срещу антиген-представящите молекули (клетки, които откриват чужд антиген – б.а.), уточнява "Труд". Тази информация е получена благодарение на подробно проучване на случай на продължителен ковид при пациентка с отслабена имунна защита: нейното заболяване продължава почти година!

Имунната система се бори с инфекцията, като произвежда антитела и Т-лимфоцити. Последните играят основна роля в осигуряването на клетъчния имунитет. Тяхната функция е унищожаването на вируса и формирането на клетъчна памет.

Проф. Георгий Базикин се опасява, че коронавирусът си е изработил защитни механизми срещу Т-лимфоцитите

„Решихме да проверим дали вирусът развива защита срещу Т-лимфоцитите и затова проучихме случай на дълъг ковид: пациентката е имала коронавирусна инфекция в продължение на 318 дни“, казва биологът Георгий Базикин, ръководител на изследването, професор в „Сколтех“.

Той добавя, че успоредно с ковида жената е получила противоракова терапия, чийто страничен ефект е потискане синтеза на антитела. Това е направило възможно наблюдението на вируса, който останал сам с Т-лимфоцитите.

„Нашият анализ показа, че по време на продължителна инфекция коронавирусът наистина натрупва точно такива мутации, които не позволяват на Т-лимфоцитите да го разпознаят“, обяснява професорът.

По-подробен анализ показва, че коронавирусът не само е придобил резистентност към защитните клетки на изследваната пациентка, но също така се е научил частично да избягва Т-клетъчния отговор при всички хора.

Когато вирусът стигне до човек с отслабен имунитет, той остава в тялото му дълго време и успява да развие свои собствени защитни механизми. Човешката имунна система се адаптира към промените и отново започва да се бори с вируса, отново развива защитни механизми. Това се повтаря многократно и става естествен подбор на вируси, които могат да избегнат имунитета.

Модифициран по този начин вариант може активно да заразява други хора. Учените се притесняват, че нов щам, появил се в тялото на човек с отслабена имунна система, ще може да се освободи и да зарази голям брой хора.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук