В разгара на есента приключиха последните за този сезон археологически проучвания на екипа на проф. Николай Овчаров. С неговите консултации, те са под прякото ръководство на д-р Николай Бояджиев от РИМ-Смолян, а цел бе важен археологически обект между родопските градчета Златоград и Неделино. Ето защо изследванията са финансирани съвместно от двете общини, съобщава "Труд".

Триседмичните разкопки на високия 845 м връх „Св. Неделя“ се увенчаха с пълен успех. Бяха разкрити останките  на късноантична крепост, строена вероятно в епохата на най-видния византийски император Юстиниан I Велики (527-568). Тя е била звено в отбраната на Родопите срещу варварските нашествия в Източната Римска империя (Византия).

Днес от укреплението са оцелели останките от една кула и части от крепостната стена, градена от ломени камъни, свързани със здрав хоросан. Предполага се, че тя е била висока 7-8 м, а от издигащата се на около 15 м височина кула се е откривал поглед на разстояние от десетки километри.

Късноантичен питос, открит в развалините на крепостта

Крепостта край Златоград е разположена на площ от близо 0.3 хектара и е имала изразени военни функции. В нея е пребивавал малък гарнизон от войници, които са поддържали в изрядност крепостните съоръжения и складове с храни. От последните се откриха десетки цели и начупени на парчета глинени делви (питоси), в които е съхранявано главно жито.

Водата е черпена от дълбок близо 17 м отлично изграден кладенец, намиращ се непосредствено до южната крепостна стена.

Твърдината вероятно е осъществявала визуална връзка с останалите крепости в района.

Крепостният кладенец

Разкритата крепост допълва картината на селищния  живот в Източните и Средните Родопи през късноантичния и ранновизантийски период  (IV-VI в.) Всъщност малката стражева твърдина е пазела пътищата между двата дяла на Великата планина.

На изток по долината на Средна Арда са се намирали такива важни крепости като тези при Вишеград край Кърджали и големия укрепен град Перперикон.

Районът на днешния Смолян на запад пък бил охраняван от други неголеми крепости като тези при Девин и Беден. По този начин е защитавана вътрешността на Родопите от нашествията на варварски народи, като тези на готи, хуни и по-късно – славяни.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук