Нова технология, разработена от изследователи от университета в Бар-Илан, може драстично да съкрати времето, необходимо за анализиране на пробите от слюнка и откриване на наличието на коронавирус.

Новото изобретение, разработено от базираната в Израел компания, най-накрая може да помогне в борбата срещу смъртоносния коронавирус, който е отнел повече от 70 000 човешки живота и е заразил близо 1,3 милиона души по света.

Настоящите методи, използвани за диагностициране дали човек е заразен със смъртоносния вирус, отнемат приблизително час.

Новата технология, която комбинира използването на оптика и магнитни частици, може бързо да тества 100 проби от пациенти, заразени с вируса, и да свали времето, необходимо за диагностициране на болестта, с внушителните 75 процента, както съобщава News Medical.

Времето, необходимо за диагностициране на коронавирус чрез съществуващи методи, е едно от най-големите предизвикателства, пред които са изправени лекарите и медицинските специалисти, когато става въпрос за лечение на заразени пациенти и ограничаване на по-нататъшното разпространение на болестта.

Новата технология, разработена от д-р Амос Даниели от Инженерния факултет „Александър Кофкин“ в университета „Бар-Илан“, може да помогне за анализ на тестовете от слюнка в рамките на 15 минути, уточнява БГНЕС.

Новото изобретение вече успешно се използва за намаляване на времето за диагностика на вируса Зика и понастоящем се използва от централната вирусологична лаборатория на Израелското министерство на здравеопазването в болница „Тел Хашомер“.

Новата технология се използва от MagBiosense, компания за медицински изделия, за разработване на медицинско устройство с размер на домашна машина за кафе, което да помогне за диагностициране на инфекциозни заболявания. Създаденият от Даниели комплект за диагностициране на коронавирса може да помогне в битката със смъртоносната епидемия, докато експертите се борят да намерят лекарство за вируса.

В момента се търси инвеститор, който да ускори развитието на апаратурата, така че да може да започне да се използва в болници. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!