Експерти от няколко страни направиха много интересно откритие. Те успяха да заснемат черна дупка със звездна маса, за която не знаеха преди. Намира се в Големия магеланов облак. Това е галактика, която се намира точно до Млечния път.

Информация за откритието е публикувана от Европейската южна обсерватория ESO. То е направено само шест години след като Много големият телескоп (VLT) е използван за наблюдение на космически обекти. Изследователите успяват да установят, че звездата, която е причинила черната дупка, е изчезнала, но няма нито един признак за достатъчно силна експлозия.

Проучването е ръководено от Томер Шенар, който смята, че са успели да „намерят игла в купа сено“. Извън Млечния път това е първата "спяща" черна дупка, която е официално регистрирана. Преди това експертите знаеха за съществуването само на няколко такива обекта, на които можеше да бъде приписан подобен статут. В същото време не може да се намери потвърждение на този статус.

Една черна дупка може да се нарече "спяща" в случай, че от нея не излиза поток от високоенергийни рентгенови лъчи, с помощта на които по правило се фиксират обекти от този тип. Астрономите са уверени, че "спящите" черни дупки трябва да се срещат доста често, но откриването им е изключително проблематично, тъй като практически няма информация за тях.

Пабло Маршан казва, че масата на откритата черна дупка е 9 пъти по-голяма от масата на Слънцето. Обектът се върти около синя звезда, чиято маса е 25 пъти по-голяма от Слънцето. Двойната система беше наречена VFTS 243. За да открият тази система, астрономите бяха принудени да изследват почти хиляда масивни звезди, които са в мъглявината Тарантула, която се намира в Големия магеланов облак.

Превод: БЛИЦ