Популярният белоруски специалист травматолог-ортопед д-р Андрей Пересада, кмн развенчава 6 много разпространени мита за болките в коленете, които вместо да помагат за решаването на проблема го задълбочават още повече, пише в. ДОКТОР в новия си брой, който вече е на пазара. 

1. Причина за заболяването гонартроза (остеоартроза на колянната става) не е “отлагане на соли”, както смятат повечето хора, а износване на хрущяла с годините. 

Ако освен това човек е получавал травми, хрущялът допълнително се уврежда заради неправилна експлоатация на колянната става. Наднорменото тегло е пряк разрушаващ фактор за ставата. Именно затова лечебната физкултура при артроза е измислена по такъв начин, че да не се натоварва кракът. Не трябва да забравяте, че движението е живот, което в пълна степен касае и колянната става - при движение се подхранва хрущялът. Учените доказаха, че при остеоартрозата в ставата освен механично износване има и възпаление. 

Затова второто наименование на това състояние е остеоартирт, а основните лекарства са препарати, намаляващи болката и възпалението. Болките при гонартроза обикновено са механични, т.е. те са свързани с движенията - при ходене, слизане и качване по стълби, приклякане. Такива болки обикновено не пречат на човека да спи. За поставяне на диагнозата са достатъчни обикновени рентгенови снимки, затова не бързайте да се подлагате на модерните магнито-резонансна томография и ултразвуково изследване.  

2. Твърдението, че с лекарства може да се възстанови хрущялът, е вторият мит. 

По телевизията и в интернет редица реклами предлагат препарати, които уж възстановяват хрущяла. Не са малко биодобавките, които обещават същото. На техните етикети е написано все пак “не е лекарствено средство”, затова ако пациентът ги понася добре, ние си затваряме очите за техния недоказан ефект. Но няма да си затворим очите за страничните ефекти от тези препарати и добавки, в чийто състав се съдържат компоненти от хрущял, най-често хондроитин и глюкозамин.

За да запълнят обаче износването, те трябва да се приемат пожизнено. Но дали ще се усвояват? И каква част от приетата доза ще се добере до болното коляно? В съвременните препоръки за лечение на остеоартроза, издадени от Американската академия на хирурзите-ортопеди, се подчертава, че ефектът от тези препарати остава недоказан. 

Що се отнася до хиалуроновата киселина, тя е матрицата за образуване на хрущяла, защитава неговия повърхностен слой, а в редица случаи намалява и възпалението на ставата. И нейната цена е висока, но страничните ефекти са по-редки. Инжекциите с хиалуронова киселина действат само вътре в ставата, без да попадат в кръвта. Затова могат да се вливат едновременно в няколко стави.

Такива препарати най-често облекчават страданията на пациентите, но се надяваме да се проведат повече изследвания за тяхната ефективност. Имайте предвид, че това не са обезболяващи средства, те не дават бърз резултат, но помагат да се запази ставата за още известно време. Важно е да научите обаче, че при крайна степен на износването никаква “смазка”, т.е. хиалуронова киселина, няма да помогне. Освен това трябва да се знае, че всякакво вмешателство в ставата може да доведе до усложнения. Макар и рядко, не се изключва вероятността от попадане на микроби в ставата.

Помагат ли стволовите клетки да се възстанови увреденият хрущял и останалите митове за болките в коленете четете на най-полезния здравен сайт Zdrave.to

 ОЩЕ 100 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ЗА ЗДРАВЕТО ЧЕТЕТЕ В НОВИЯ БРОЙ НА "ДОКТОР", КОЙТО ВЕЧЕ Е НА ПАЗАРА