Азиатските акции поскъпват днес, след скока на Уолстрийт в петък, последвал обявяването на споразумението за възстановяването на работата на щатската администрация след продължителната пауза, която се отрази на инвеститорските нагласи.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI днес нарасна с 0.4%.

Китайският Shanghai Composite добави 0.7%, а хонконгският Hang Seng бележи ръст от 0.5%.

Южнокорейският KOSPI отчита леко повишение от 0.1%, а японският Nikkei записа понижение от 0.3%. Австралийските финансови пазари са затворени заради празник.

Подложен на все по-голям натиск, президентът на САЩ Доналд Тръмп се съгласи в петък временно да сложи край на продължилата 35 дни пауза в работата на щатската администрация, без да получи исканите от него 5.7 млрд. долара от Конгреса за построяването на стена по границата с Мексико.

Индексите на Уолстрийт скочиха в петък, тъй като инвеститорите посрещнаха с облекчение края на най-дългото „затваряне“ на щатското правителство в историята.

Въпреки това, Тръмп заплаши да възстанови паузата на 15 февруари, ако исканията му не бъдат удовлетворени, което си остава повод за притеснение.

На валутните пазари британският паунд се търгуваше близо до тримесечния връх от 1.3218 долара, достигнат в петък вследствие на оптимизма, че Великобритания може да избегне брекзит без сделка.

Страната се  очаква да напусне ЕС на 29 март, но британският парламент е далече от одобрението на евентуална сделка за това и перспективите пред паунда остават неясни.

Фокусът на инвеститорите е насочен към вторник, когато британският парламент ще дебатира върху „план Б“ на премиера Тереза Мей.

Еврото също поскъпва спрямо долара, който е в отбранителна позиция преди срещата на Федералния резерв на 29 и 30 януари, на която централната банка на САЩ се очаква да остави лихвите без промяна, след като ги промени на четири пъти през миналата година.

Еврото поскъпва с 0.05%, до 1.1411 долара, след като в петък се оскъпи с 0.9%, ограничавайки загубите си от по-рано през седмицата, предизвикани от коментарите на президента на ЕЦБ Марио Драги.

Доларът се обезцени с 0.2%, до 109.35 йени, след леките загуби в края на миналата седмица.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации остана почти без промяна на ниво от 2.747%, след като нарасна с 4 базисни пункта в петък.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняват с 0.4%, до 53.48 долара за барел, след като данните за ръст в броя на щатските петролни платформи сложиха край на двудневното поскъпване на суровината.

Цените на петрола нараснаха в края на миналата седмица, след като политическото напрежение във Венецуела постави под заплаха предлагането, тъй като САЩ даде индикации, че може да наложи санкции върху износа на южноамериканската държава.