Очакваните загуби за авиационната индустрия през следващата година са за над 2,5 милиарда долара. Това е една от най-лошите ситуации от 50 години насам, заяви регионалният директор на международна въздушна транспортна асоциация /IATA/ Рафаел Шварцман на церемония по отбелязване на авиокомпания Хемус Еър в регистъра на една от програмите на IATA и приемането на България Еър за член на същата, предаде репортер на Агенция БЛИЦ.
Прогнозата на международната организация за цялата 2008 година сочи, че загубите на индустрията са в размер на 5 милиарда долара. По думите на Шварцман само европревозвачите ще загубят другата година 1 милиард долара и падането на цената на горивата. Той отбеляза, че компаниите в Европа имат сериозни постижения при снижаването на разходите си с въвеждането на нови технологии те са успели да намалят с тези разходи с 19% общо. Понижението на разходи е 13 на сто без да се включват тези за гориво. Превозвачите в Средния изток ще загубят двойно до 200 милиона долара. Латиноамериканските превозвачи ще загубят също толкова, африканските ще загубят 300 милиона и американските превозвачи ще загубят също 300 милиона за 2009 г./
Десислава Вангелова, БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.