Освен Австрия, редица други държави от ЕС, включително Германия и Унгария, се противопоставят на налагането на ембарго върху руския газ. Това заяви в интервю за CNN австрийският канцлер Карл Нехамер.

„Австрия не е единствената страна от ЕС, която се противопоставя на газовото ембарго. Подобно мнение споделят Германия, Унгария и други страни членки на ЕС“, подчерта ръководителят на австрийското правителство.

Според Нехамер в момента е невъзможен незабавен отказ на ЕС от руски газ, Европа се нуждае от време, за да намали зависимостта си от внос на енергия от Русия.

„ЕС реши да прибегне до всички възможни средства, за да се отърве от зависимостта от руския газ. Австрия е на същия път, но сега това не е възможно, този (процес) отнема време“, подчерта канцлерът.

"Ембарго върху петрола вече се обсъжда в Европейската комисия и в Съвета на ЕС. Въпросът за газа е отделен, знаете, против спирането му не е само Австрия, но и Германия, Унгария и България например, защото ние зависим от газа. Нашите индустрии зависят от газа. И затова трябва да вземем решение за санкции, които нанасят повече щета на Русия, отколкото на ЕС", добави канцлерът.

В същото време Нехамер каза, че Австрия, заедно със страните от ЕС, силно подкрепя санкциите срещу Русия. Въпреки това той подчерта, че санкциите не трябва да нанасят „удар на ЕС в по-голяма степен, отколкото на Руската федерация“.

„ЕС възнамерява да наложи допълнителни рестриктивни мерки срещу Русия, но ЕС трябва да го направи по начин, който да не наранява твърде много самия себе си“, добави Нехамер.

Отговаряйки на въпрос за евентуално преразглеждане на неутралния статут на Австрия в светлината на ситуацията около Украйна, канцлерът каза, че „поддържането на военен неутралитет е тясно свързано с историята на Австрия“.

„Въпросът за изоставянето (на неутралния статут) не е на дневен ред в момента“, заключи политикът.

По-рано в сряда говорителят на германския кабинет Волфганг Бюхнер заяви, че германските власти категорично отхвърлят незабавното налагане на ембарго върху руските доставки на петрол и газ.

„Канцлерът Олаф Шолц многократно е изтъквал, че германското правителство следва стратегия за постепенно намаляване на зависимостта от руските енергийни доставки. В момента обаче германското правителство отхвърля незабавна забрана за доставка на руски газ или петрол “, подчерта говорителят.

Както EADaily съобщи по-рано, пет водещи германски икономически институции стигнаха до извода, че общите загуби на Германия в случай на спиране на енергийните доставки от Руската федерация могат да възлизат на около 220 милиарда евро през 2022-2023 г.

„Ако доставките на газ спрат, германската икономика ще бъде изправена пред тежка рецесия“, каза Щефен Кьотц, ръководител на изследванията в базирания в Кил Институт за световна икономика и един от авторите на изследването.

Експертите предупредиха, че кумулативната загуба на БВП през 2022 и 2023 г. в случай на спиране на доставките от Русия може да достигне над 6,5% от годишното производство.

На фона на събитията в Украйна икономическите институции в Германия вече коригираха негативно прогнозата за развитие на икономиката на страната за 2022 г.

По предварителни оценки тази година БВП на Германия ще нарасне само с 2,7%, докато инфлацията ще бъде 6,1%. През есента експертите предположиха, че през 2022 г. ръстът на БВП ще достигне 4,8%.