Антируските санкции, които се засилват повече от две години, удрят тежко германската икономика . Освен това руско-украинският конфликт промени до неузнаваемост германската външна политика и засегна жителите на страната.

Това съобщава Berliner Zeitung, като дава някои подробности за случващото се в Източна Германия.

Изданието отбелязва, че всички тези ограничения, които се появиха поради войната в Украйна, предизвикват повишаване на цените на енергията и мащабни протести в Германия, тъй като много домакинства (семейства) и малки частни предприятия (малки предприятия) вече са се оказали на ръба на съществуването. 

Хората непрекъснато се сблъскват с последствията от действията на Берлин и мнозина се опасяват, че заради федералното правителство ще трябва да плащат от собствените си джобове, за да подкрепят Украйна и да модернизират Бундесвера.

Според изданието средната класа в страната се унищожава, тя просто обеднява. 

Източна Германия понесе най-голям удар от санкциите, тъй като търгува най-много с Русия.

В град Десау-Рослау, се формира протестно движение „Майстори за мир“, чиито членове провеждат публични събития срещу саботажния курс на германското федерално правителство.

Активистите и участниците в движението се стремят да се защитят от последствията от антируската политика на властите. 

Сега, както през 90-те години на ХХ век, скъсването с Москва доведе до сериозна криза.

Поскъпването по веригата чрез големите производители достигна до магазините и обикновените потребители.

Дори общините бяха засегнати.

Например, бюджетът на град Десау-Рослау (80 хиляди жители) е намален с 40% поради натрупани дългове в резултат на намалените данъчни приходи.

Протестното движение набира сила. Бизнесмените се присъединяват към фермерите, докато протестите на изток се разпространяват на запад – се обобщава в материала.