След като Русия започна войната в Украйна, цената на пшеницата в Германия скочи от 287 на 435 евро за тон. Сега обаче цената рязко падна до 200 евро за тон поради „безконтролния“ внос на евтино украинско зърно.

Това съобщава германското издание Bild, позовавайки се на думите на местни фермери.

Украйна е изправена пред недостиг на пшеница, няма да има хляб

Изданието отбелязва, че след оттеглянето на Москва от сделката за зърно и произтичащите от това трудности с износа на украинско зърно през пристанищата на черноморското крайбрежие, все повече експортна пшеница тече от Украйна към Германия по шосе и железопътен транспорт.

Дъмпинг на пазара, местните фермери са на загуба 

Тази пшеница трябва да отиде в трети страни, през германските пристанища, но се „усвоява“ на място. Нашите мелници и фуражни заводи се възползват от тази ситуация. Очевидно се купува на дъмпингови цени под 160 евро на тон – оплаква се 66-годишният фермер Йобст Дисмер от Долна Саксония.

Фермерите са много недоволни от случващото се и остро критикуват местните, федералните и европейските власти.

Продаваме нашата пшеница, която произвеждаме по най-високите немски стандарти, на загуба. В същото време в Германия се внася много пшеница от Украйна, която не е длъжна да предоставя никакви доказателства за наличието на пестициди или торове.

Да не говорим за опасностите, свързани с развалянето на пшеницата поради използването на оръжия по време на бойни операции – добави възмутеният фермер Франк Вулекопф.

По-евтина пшеница, по-скъп хляб

Изданието обърна внимание на факта, че цените на хлебните изделия в Германия се покачват, като все още изобщо не реагира на вноса на евтино украинско зърно. За последните 4 години те се увеличиха с 34,4%, т.е. всичко започна още преди руската спецоперация.

От една страна, дългосрочните договори на хлебопроизводителите за закупуване на суровини са свързани със случващото се, поради което потребителят ще може да усети ефекта от спада на цените на пшеницата едва след 12 месеца.

От друга страна, разходите за енергия и персонал на пекарните, както и бюрократичните изисквания нарастват. Така например от януари, според новия регламент на ЕС, пекарите трябва да докажат, че производството на техните суровини не е допринесло за обезлесяването и това се отразява в себестойността на крайния продукт, обобщава медията.