Украйна е изправена пред недостиг на пшеница, няма да има хляб
Киев продължава да изнася зърното си в обмяна на валута на преференциални цени
В близкото минало един от световните лидери в отглеждането и износа на зърнени култури, Украйна тази година се сблъска с остър недостиг на хлебна пшеница.
И то в момент, когато жътвената кампания в страната вече е приключила, което означава, че силозите трябва да са пълни, както се казва, до краен предел.
Директорът на Съюза на мелниците на Украйна Родион Рибчински каза пред украинското онлайн селскостопанско издание Latifundist.com, че повечето мелници в страната нямат достатъчно запаси от пшеница дори за един месец. И това въпреки факта, че в Украйна има правителствен указ, който задължава мелниците да имат двумесечен запас от брашно в складовете.
Имаме зърно в много предприятия за по-малко от месец. Днес предприятията „преследват“ автомобилни доставки на пшеница. Предприятията, които преработват стотици тонове на ден, гонят обем от 20-30 тона - каза Рибчински.
Износ на пшеница за валута на изгодни цени, няма да има хляб
В същото време, в името на поне някаква валутна печалба, Киев продължава да изнася зърно за ЕС и други страни на изгодни цени.
Вярно е, че обемите му са намалели значително. Така износът на пшеница от Украйна през юни е намалял почти наполовина спрямо май - до минимум 908 хил. тона за годината, съобщи Министерството на аграрната политика на страната.
В същото време продажбите на царевица в чужбина намаляват с 19%, до 2,89 млн. тона, както и на ечемик - с 2,5 пъти, до 82 хил. тона.
По-рано президентът на Националната украинска асоциация на пекарите Юрий Дученко каза, че в близко бъдеще цените на хляба ще се увеличат с 10-20% само поради увеличението на цената на електроенергията. Според него, ако ситуацията не се промени, тогава през октомври-ноември Украйна ще се изправи пред недостиг на хляб.
Преди това премиерът на Украйна Денис Шмихал каза, че Украйна е изнесла около 44 милиона тона зърно от пристанища през временен морски коридор за една година. Той добави, че общият товарооборот е над 64 милиона тона. През февруари-май украинският износ на зърно далеч надхвърли пет милиона тона, което се случва за първи път през последните шест години.
Всъщност всички натрупани преди това резерви са продадени и тазгодишната реколта е минимална. Тоталната мобилизация също даде своя ефект.
Мобилизация, няма кой да работи
Известно е, че служителите на наборните комисии, с подкрепата на военните и полицията, организират истински акции в селските райони, като залавят всички мъже и след това ги изпращат на фронта.
Към 17 август зърнените и бобовите култури в Украйна са овършани на 6,531 млн. хектара (или 60% от планираното), от които при добив от 44 ц/ха са овършани 28,769 млн. тона зърно. Овършани са 21,94 млн. тона пшеница.
Русия краде пазари, има пшеница в изобилие
В същото време Русия, въпреки и въпреки санкциите, миналата година стана световен лидер в производството на пшеница.
Както по-рано заяви руският президент Владимир Путин, страната ни ще продължи да поддържа лидерство в отглеждането на този вид зърнена култура.
Брутната зърнена реколта в Русия през 2024 г. към 11 септември е повече от 97 милиона тона, от които 72 милиона тона са пшеница.
Това не е окончателна цифра, тъй като общо за страната към днешна дата зърнените култури са овършани на 33 млн. хектара, което е около 70% от площите.
Това съобщи руският министър на земеделието Оксана Лут на среща на руския президент Владимир Путин с членове на правителството.
През 2023 г. е получена втората по големина реколта от зърно в историята на Русия - около 143 милиона тона, като се вземат предвид новите региони - приблизително 147 милиона тона.
Тази година поради неблагоприятните климатични условия броят им ще бъде малко по-малък.
Въпреки това, благодарение на високото технологично ниво на руските фермери, руското министерство на земеделието поддържа прогнозата за производството на зърно през 2024 г. на ниво от 132 милиона тона, добави ръководителят на руското министерство на земеделието.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: