Тази седмица в Одрин отново бяха забелязани да идват масово граждани на България и Гърция на пазар и за разходка. Това съобщават турските медии.

През последните месеци посещенията от съседните страни бяха намалели драстично заради жегите, случаи за неправомерно повишени цени от страна на турските търговци по пазарите в района, както и поради огромните опашки по граничните пунктове. 

Търговците бяха доволни от интензивността на петъчния пазар Улус, едно от най-посещаваните места от туристи предимно от България.

Трафикът приключи, а турската лира се обезцени

След като гастарбайтерите си заминаха за западна Европа интензивността на трафика по граничните пунктове между Турция и България, през лятото свърши. Чаканите от търговците български и гръцки туристи отново започнаха да се стичат в града от този уикенд.

Плавната тенденция за обезценяването на турската лира продължава. Според днешния курс на БНБ един български лев се разменя за 19,50 турски лири, а 100 TRL вече са 5,12 лева.

Туристите, които задоволяват всичките си нужди от игла до конец в Одрин, пазаруват на исторически базари и магазини, особено на пазара Улус, известен с примамливите си цени, уточнява "Марица".

Президентът на търговско-промишлената камара на Одрин (ETSO) Сезай Ирмак обясни: "Комшиите идващи при нас намаляха през летните месеци, но сега сезонът на есенната търговия и консервите започва.

Тепърва очакваме да пазаруват масово през този период. При нас те все още намират всичко, по-евтино отколкото в техните страни.

През тази година увеличихме персонала на граничните пунктове и се преминава значително по-бързо".

Ирмак заяви, че гражданите на съседните страни отново са започнали да идват масово след захлаждането на времето: "От 15 септември, съседите отвово започнаха да пазаруват от пазарите и магазините в окръг Одрин. 

Българите поддържат икономиката на Одрин от времето на пандемията до днес. 

Тази година, с откриването на новия университет в Одрин, дойдоха още 35-40 хиляди нови студенти. Те също ще са от значение за потдържане на икономиката на Одрин жива".

Търговците доволно потриват ръце

Обръщайки внимание на променливостта на цените в различните сектори в града, Ирмак отбеляза: "Наши служители редовно посещават търговските обекти и следят за измами. 

Влизаме, разглеждаме и наблюдаваме, без да срещаме значителни проблеми.

Цените са относителни. Хубавите стоки, са понякога скъпи. Разбира се, всеки има тарифи за своите продукти. 

Има задължение да има изписана цена. Екипи на дирекция "Търговия" и на "Общинска полиция" извършват чести проверки, ако се случи, ще реагираме бързо, за да защитим потребителите".

Баръш Аткошан, президент на търговската кооперация на пазара Улус, едно от най-посещаваните места от туристи от България, заяви: "Граничните пунктове вече са доста спокойни, тъй като нашите граждани, работещи в чужбина, се връщат в страните, където работят в Европа.

Разбира се, Българските туристи, които отдавна чакат това, започнаха идват на големи групи в Одрин от ранните часове, предимно за уикенда. 

Както обикновено, първата им спирка в Одрин, е пазара Улус. Това означава, че след дълго време българските туристи не са забравили нашия пазар. Можем да кажем, че Улус се върна към старите си времена", подчерта той.

Метин Доган, който управлява магазин за деликатеси в квартал Бостанпазаръ, спомена, че граждани от съседни страни не идват толкова често, колкото преди, защото някои цени в града са високи.

"Цените трябва да са малко по-ниски. Когато тези хора дойдат и оставят кола на паркинга и ако цената е 10 лири, те трябва да платят толкова, а не 100 лири, както понякога им искат. 

Ако днес те ядат дюнер на пазара за 100 лири, докато официалната цена, е написана като 60 лири, това не е редно. Тогава те няма да идват.

Ако това продължи, икономиката на Одрин ще приключи. Аз винаги казвам това, като търговци всички са в нарушение и ценовият дисбаланс е голям.

Проблемите са предимно по пазарите и тържищата.

В големите магазини цените са универсални за цялата страна и там няма възможност за спекулации", подчерта той. 

Скъпите цени

От скъпите цени се оплака и Сира Ангелова, дошла от България на шопинг. Ангелова сподели: "Идваме от време на време, трафикът не е много натоварен. 

Вече не е изгодно да идваме много често, защото е по-скъпо. Когато идваме, купуваме неща като препарати, сирена, маслини и десерти. Вече пазаруваме много по-малко".