Bloomberg: Богатите руснаци връщат активите си в Русия, ето каква е причината
26-мата руснаци, включени в индекса на милиардерите на изданието, имат общо богатство от около 350 милиарда долара
Руските богаташи се страхуват от конфискация на активите им на Запад и затова търсят различни начини парите им да бъдат в безопасност и връщат средствата в Русия. Това пише Bloomberg.
Заради войната в Украйна схемата за прехвърляне на богатства, изпробвана и тествана от богатите руснаци, е практически разрушена. Дори Кипър и Швейцария въведоха забрана за предоставяне на услуги за управление на семейни тръстове, в които руски граждани са попечители или бенефициенти.
В тази връзка богатите руснаци се стремят да прехвърлят спестяванията си в така наречените приятелски страни, като Обединените арабски емирства, или да ги прехвърлят в Русия. Както пише Bloomberg, мнозинството от милиардерите, попаднали под санкции, все пак са решили да преместят активите си в родната си страна.
Двама руски милиардери, пожелали анонимност, казаха пред репортери, че вече могат да правят бизнес в Русия и да не мислят за потенциални конфискации на активи. Друг санкциониран магнат, който е прехвърлил активи обратно в страната си, казва, че все още не е решил какво да прави с наследството си, но той и семейството му са започнали да изграждат нов живот в Русия.
26-мата руснаци, включени в индекса на милиардерите на Bloomberg, имат общо богатство от около 350 милиарда долара. Съответно това как и къде те ще решат да прехвърлят богатството си през следващите десетилетия ще се отрази на икономиката и във всички бизнес сектори.
Както отбелязва за Bloomberg Дария Невская, адвокат от Дубай, все още няма обща тенденция за изтегляне на средства в Русия.
„Всеки случай е уникален и зависи от това къде хората планират да живеят в бъдеще и къде се намират основните им активи“, казва Невская.
Това се дължи на факта, че бизнес средата в Русия зависи от неформалните споразумения и гаранции, развити при Путин.
„Въпреки че той заяви, че няма планове за каквато и да било деприватизация или национализация, добрите отношения с властите са ключови за избягване на конфискация на активи“, пише Bloomberg.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: