Bloomberg: Руските власти се примириха с този факт за рублата
Отслабването на руската валута не предизвиква безпокойство сред ръководството на страната, както беше преди
Руските власти вече не възприемат падането на курса на рублата до 100 рубли за долар като сериозен проблем. Това мнение изразиха експерти от Bloomberg, позовавайки се на информация, получена от информирани източници.
Според събеседници на агенцията, близки до ситуацията, отслабването на руската валута не предизвиква безпокойство сред ръководството на страната, както беше преди.
В миналото подобни прогнози можеха да доведат до затягане на паричната политика, но сега не се очаква такава реакция.
В материала се казва, че една от причините, поради които руските власти спокойно възприемат текущия спад на рублата, е, че слабата валута може да изиграе в ръцете на държавния бюджет, особено на фона на плановете за увеличаване на разходите през следващата година.
От своя страна отслабването на рублата, както обясниха анализаторите, създава допълнителни приходи за бюджета поради ръста на приходите от износ.
Авторите на статията отбелязват, че обезценяването на рублата през последните години е забележимо не само по отношение на долара, но и по отношение на други световни валути.
Например, съчетана с китайския юан, рублата падна с 11 процента, достигайки 13,26 рубли за единица от националната валута на Китай на Московската борса, което беше минималната стойност от май тази година.
В същото време юанът продължава да заема важно място в руската икономика, превръщайки се в основната алтернатива на валутите, които руските власти смятат за „токсични“ - преди всичко долара и еврото.
Обобщавайки, експертите отбелязаха, че според прогнозите на Министерството на икономиката на Руската федерация през 2025 г. се очаква рублата да отслабне до 96,5 рубли за долар (тази година тази стойност беше определена на 91,2 за долар).
Това според тях показва, че руските власти планират да работят в условията на по-слаба национална валута.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
1 Коментара: