Лихвените проценти по кредитите ще започнат плавно да се повишават от втората половина на 2019 г. Това прогнозира последният икономически преглед на БНБ. „Основните фактори, които ще определят динамиката на лихвените проценти по кредитите са цената на привлечения от банките ресурс и лихвеният цикъл в еврозоната. Пазарните очаквания за тримесечния ЮРИБОР са за запазването му на нива близо до текущите до средата на 2019 г. и за слабо повишение през втората половина на 2019 г. и през 2020 г.”, пише още в доклада.

Въпреки това отпускането на заеми ще продължи да нараства, но с по-бавни темпове, в сравнение с миналата година, предава Vesti.bg.

Причина за всичко това е затягането на условията, при които банките кредитират покупката на имоти. Това ще забави и ръста в цените на жилищата, прогнозират от БНБ.

Очаква се депозитите в българската банкова система да нарастват с темпове близо до 7.0%. „В условията на повишена несигурност, произтичаща от външната среда, и продължаващо увеличение на доходите от труд очакваме фирмите и домакинствата да запазят висока норма на спестяване. Въпреки очакваното запазване на лихвените проценти по депозитите на ниски равнища липсата на достатъчно сигурни алтернативи на банковите депозити също ще оказва влияние за сравнително високия темп на растеж на привлечените средства в банковата система”, посочва докладът.

Очаква се годишната инфлация да се повиши слабо до 2.6% в края 2019 г. и след това да забави темпа си до 2.1% в края на 2020 г. Влияние върху инфлацията при цените на услугите ще оказва прогнозираното нарастване на разходите за труд, потребителското търсене на домакинствата, а също и отражението на косвени ефекти от международните цени на основни суровини върху разходите за производство на фирмите.
През 2019 г. БНБ прогнозира растежът на заетостта да се ускори слабо, а до края на прогнозния хоризонт тя да нарасне със затихващ темп вследствие на негативните демографски тенденции.