Три дни след като в петък сутринта британският премиер Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер обявиха, че са постигнали пробив в преговорите за Брекзит, след 18 месеца без съществен напредък, излизането на Великобритания от Съюза продължава да бъде водеща тема в британски печат. Интервю на министъра, отговарящ за въпросите за Брекзит Дейвид Дейвис, дадено за BBC в неделя е отразено широко в местния печат, като цитати от изказването на Дейвис играят ролята на водещи заглавия в големите британски вестници.
 По време на изказването си в ефира на телевизията, Дейвис засегна предстоящото начало на преговорите за търговско споразумение между Лондон и Съюза, нещо за което Великобритания отдавна настояваше. Юнкер обеща да препоръча на водената от него комисия да започне такъв вид разговори с британската страна след като премиерът Мей направи някои отстъпки по най-големите проблеми в преговорите от първата фаза на Брекзит - границата на Великобритания с Република Ирландия и т.нар. "бракоразводна сума" или парите, които лондонското правителство трябва да плати на ЕС заради напускането на организацията.

Преговарящият за Брекзит от страна на Великобритания Дейвид Дейвис заяви в неделя, че шансовете Лондон да напусне Европейския съюз без постигнато търговско споразумение са намaлели значително, пише Guardian. Според Дейвис, в преговорите с Брюксел, британските преговарящи ще се опитат да вземат най-добрите черти от съществуващите търговски договори на страната с Канада, Япония и Южна Корея и постигнат подобни условия.

Преговарящият също така успокои британците, че сумата за „бракоразводната сделка“ между Лондон и Брюксел, ще бъде платена само след постигането на търговско споразумение между двете страни.

Припомняме: Миналата седмица британският премиер Тереза Мей и председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заявиха на обща пресконференция, че са постигнали пробив по преговорите за Брекзит, след близо 18 месеца на застой. Това откри възможност пред Юнкер да предложи по-късно този месец пред водената от него Комисия да бъде дадено началото на преговори за търговско споразумение, нещо за което Лондон настояваше от дълго време. Според направените договорки, „бракоразводната сметка“, както британските медии наричат сумата, която Великобритания ще плати за излизането си от Съюза, ще бъде равна на между 35 и 39 млрд. паунда. „Ако няма търговско споразумение, няма да платим тази сума“, заяви Дейвис в интервю за BBC.

Великобритания трябва да подпише споразумение „Канада-плюс, плюс, плюс“ с Евопейския съюз след излизането си от организацията. Това е заявил британският министър за въпросите свързани с Брекзит, Дейвид Дейвис в интервю в неделя, пише изданието Telegraph. Дейвис отбеляза, че очаква търговско споразумение между двете страни да бъде постигнато до около година. Според него, Лондон трябва да постигне сделка, базирана на същите условия, по които се извършва търговията между Канада и Европейския съюз, но с някои допълнения. Преговарящият за Брекзит поясни, че типа „Канада-плюс, плюс, плюс“, трябва да включва споразумение относно авиацията, ядрения и информационния сектор, което са съответно трите допълнения. „Искаме изработено за нуждите ни споразумение“, заяви Дейвис, като добави, че „най-вероятно ще започнем с най-доброто (от сделките на ЕС б.р.) с Канада, Южна Корея и Япония и накрая ще добавим това, което липсва“.

Преговарящият за Брекзит от страна на Великобритания Дейвид Дейвис заяви, че Лондон няма да плати сумата по „бракоразводната сметка“, ако не бъде договорено търговско споразумение с Брюксел, пише Independent. Дейвис определи сумата, която Великобритания трябва да плати на ЕС, след излизането си от Съюза, като „пожелателна“ и заяви, че няма начин тя да бъде юридически наложена. Ако Великобритания и Брюксел не успеят да постигнат взаимноизгодно търговско споразумение, то Лондон няма как да бъде принуден да плати сумата, която според информация на някои медии варира между 35 и 39 млрд. паунда. Твърдението на Дейвис влиза в противоречие с думите на финансовия министър Филип Хамънд, който заяви по-рано, че е „немислимо“ ако Великобритания се откаже да изпълнява поетите в международен план ангажименти. „Не. Зависи от резултата (от преговорите за търговско споразумение – б.р.). Страхувам се, че това (изявлението на Хамънд, б.р.) не е съвсем вярно“, отбеляза Дейвис. "Вече потвърдиха от (Даунинг стрийт) номер 10", добави още преговарящият, по време на интервю за BBC.

Британският преговарящ за Брекзит Дейвид Дейвис предизвика гнева на управляващи в Република Ирландия, след като в неделя заяви, че някои детайли от постигнатия напредък по споразумението за излизането на Лондон от Съюза може да се променят, пише Daily Express. Великобритания и Европейския съюз най-накрая постигнаха съгласие относно „бракоразводната сметка“, границата с Република Ирландия и правата на европейските граждани на територията на Великобритания след нейното напускане през март 2019 г. Но Дейвис отбеляза, че от Даунинг стрийт 10 могат да откажат да платят 39-те млрд. паунда дължими за излизането на страната от Съюза, ако Лондон не успее да подпише търговско споразумение с Брюксел след Брекзит. По неговите думи, дали Великобритания ще изпълни това задължение зависи от резултата от преговорите за търговско споразумение.

За някои политици думите на Дейвис са знак, че Великобритания може да промени и други елементи от вече договорените, коментира изданието. Като отговор, ирландското правителство в Дъблин обяви, че постигната сделка е „обвързваща“ и Лондон трябва да я спази. Джо Макхю, един от членовете на кабинета на иранския премиер Лео Варадкар, заяви пред местна медия, че „нашето правителство, като суверено правителство на Ирландия, ще държим Великобритания отговорна (за спазването на споразумението – б.р.)“. „Моят въпрос към всички британски управляващи е, защо има споразумение, постигнати договорки, с цел да се премине към втора фаза на преговорите, ако от Лондон смятат да не ги спазят“, каза още Макхю. 




Източник: "Фокус"