Как се е променил Бургас за 30 години? Този въпрос отговаряме днес с помощта на сателитни снимки от вече достатъчно далечната 1990 г. Обликът на Бургас, какъвто го познаваме днес, невинаги е бил такъв, пише "Флагман".

За трите десетилетия, които са изминали оттогава, са се променили много неща – от броя на населението в града, през броя на автомобилите, та чак до начина, по който самото ни ежедневие протича.

Идването на 21 век и технологиите, които той предостави за масова употреба, изглежда оказват влияние не само на дигиталния ни жовот, но и на начина, по който организираме градовете си. Видно от снимките Бургас се е разрастнал и населеното място определено изглежда по-урбанизирано през 2020 г., отколкото през 1990 г.

Ето и основните промени, които са видни на пръв поглед от снимките:


 

Най-забележима е промяната в жк „Меден рудник“ – най-големият комплекс в Бургас - който по онова време сякаш е бил разделен на две части – т.нар „село“, съставено от предимно къщи; и комплексът, съставен от предимно панелни блокове. Между тях се вижда ясна разделителна ивица, която сякаш е ничия земя.

На нейно място днес се намира булевард „Ал.Г.Коджакафалията“, който освен че свързва двете „части“ на комплекса действа и като основна пътна артерия за градския транспорт.

Значителна е промяната и в района на пристанището. Докато преди 30 години малцина можеха дори да си представят, че обикновен гражданин може да стъпи на територията на порта без пропуск, то днес той е напълно отворен за посетители.

Морска гара се е превърнала в едно от най-посещаваните места в Бургас и тенденцията към момента е за разрастване на съществуващата инфраструктура. Освен това, видно от снимките, е сериозно разширена инфраструктурата на работещото пристанище, което очевидно се е разрастнало значително.

Видно от сателитните снимки, разрастнали са се значително индустриалните зони на Бургас. Северната зона е разширена с значително, като към момента е ясно, че предстои нейното допълнително разширение заради значителен интерес от страна на инвеститори. 

Южната индустриална зона на Бургас също е облагородена значително въпреки че нейната територия е изключително органичена и не подлежи на сериозни разширения.