Ако електроразпределителното дружество ЧЕЗ продължава да твърди, че загубите са много големи при преминаване към едномесечно отчитане, ще въведем две цени за крайните потребители на ЕРП-то. Битовите потребители и малките стопанства ще са с едномесечна цена, а големите потребители - с двумесечна. Това каза председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Константин Шушулов. Срокът за преминаване към едномесечно отчитане е през юли, след като ДКЕВР го удължи специално за тях. На обществено обсъждане ще бъде решено дали ще се въведе специалната промяна за ЧЕЗ.
ДКЕВР е връчила решението си на ЕРП-то за преминаване към едномесечно отчитане, но чехите още се ослушват. От там завяват, че не са получили никакъв документ с подобно решение. Шушулов беше категоричен, че Комисията няма да води преговори с тях, дали да се изпълняват решенията й или не.
Загубите, които от ЧЕЗ са пресметнали, че ще имат при преминаване към едномесечно отчитане са 18 млн. лв., които по думите на Шушулов са една пета от техните приходи, които им дава ДКЕВР. “Ако ги намалим тези 18 млн. лв. при оставане на тримесечното отчитане фактически те ще имат по-малки приходи, които ще са им необходими да работят, но така трябва да падне цената за крайните потребители на регулирания пазар”, оправда се Шушулов.
В евродирективите пишело, че дейността на ЕРП-тата трябва да се изпълнява с много малко разходи и голяма ефективност. “Ако действително можем да спестим за потребителя тези 18 млн. лв., нека да каже обществото, дали е склонно едно домакинство да плаща с по-високата цена за електрическата енергия или да не се плаща”, добави Шушулов.
ЕРП-тата никак не са зле, каза още председателят на ДКЕВР. “Не ги жалете, защото те си имат печалба. Никак не е добре, че тази печалба не се реинвестира и да имат достатъчно средства за инвестиции”, каза той. По думите на Шушулов от ЧЕЗ обвинява Комисията, че не им е дала достатъчно средства. ЧЕЗ има много по-висока печалба от българските фирми. Не са си изпълнили плана за инвестиции на 100%, а само на 2/3 от него, каза още Шушулов. Десислава Вангелова/БЛИЦ