Доларът в отстъпление спрямо суровинните валути заради скъпия петрол
Търговията с валута продължава глобално, но се очаква обемът да е малък.
Доларът поскъпна спрямо основни валути като еврото и йената в понеделник, подкрепен от относителното повишение на икономиката на САЩ, като същевременно загуби позицията си спрямо суровинните валути след повишаването на цените на суровия петрол.
Финансовите пазари в Австралия, Хонконг и големи страни в Европа са затворени в понеделник заради Великденските празници. Търговията с валута продължава глобално, но се очаква обемът да е малък.
Щатският долар се понижи спрямо канадския долар, тъй като цените на суровия петрол нараснаха с повече от 2% след информацията на „Уошингтон поуст", че САЩ вероятно ще помолят всички вносители на ирански петрол да прекратят покупките, в противен случай ще бъдат обект на санкции от Вашингтон.
Зелените пари намериха подкрепа през последните седмици от постепенното нарастване на доходността на 10-годишните държавни облигации и от признаците за нарастване на световната икономика, включително и от по-добрите от очакваните продажби на дребно през март, след слаб старт на годината.
"По-коректно е да се каже, че еврото е по-скоро слабо, отколкото доларът да е силен", заяви Юкио Ишизуки, старши валутен анализатор в Daiwa Securities в Токио. Според него, в момента трейдърите оценяват най-вече слабите страни на икономиката на еврозоната. "Малко е трудно да видим по-нататъшно отслабване, затова мисля, че на долара ще му бъде трудно да се повишава", прогнозира Ишизуки.
Доларовият индекс спадна с една десета от процента, до 97.383 пункта, след като през миналата седмица регистрира ръст от 0.4%. Индексът остана в непосредствена близост до най-високото си ниво от 2019 г. насам от 97.71 пункта, достигнат в началото на март.
Непосредственият фокус на инвеститорите ще бъде насочен върху данните за продажбите на жилища в САЩ за март, които ще бъдат обявени след 16 часа българско време. Данните ще дадат по-ясни послания за здравословното състояние на икономиката на САЩ.
„Доходността на американските облигации се повиши малко и като отговор на това, доларът се купува повече", каза пред „Ройтерс" Казушиге Каида, ръководител на валутните пазари в State Street Bank в Токио.
През февруари продажбите на жилища в САЩ нараснаха до най-високата си стойност за последните 11 месеца, тъй като пазарът на жилища показа нов тласък след пауза в повишенията на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ.
Еврото отстъпи с близо 0.1% до 1.1240 щатски долара, изтривайки част от загубите от близо половин процент от миналата седмица, след като данните в четвъртък показаха, че активността в производствения сектор на Германия се свива за четвърти пореден месец през април.
Паундът се понижи до 1.2996 щатски долара, след като спадна с почти 0.4% до 1.30 щатски долара, като преди това, в края на март удари двумесечното дъно от 1.2945 щатски долара.
Канадският долар спечели около една четвърт от процента до 1.3360 щатски долара, след като цената на петрола се повиши след информация на „Уошингтон поуст" за предупреждение на Белия дом към вносителите на ирански петрол.
Спрямо японската йена доларът нарасна с около 0.1% до 111.94 йени, доближавайки се до тазгодишен връх от 112.17 йени, достигнат в сряда миналата седмица.
От събота Япония влиза в безпрецедентен 10-дневен национален празник от края на април до началото на май, за да се отбележи възкачването на престола на новия император, принц Нарухито.
Това е и причината Ишизуки от Daiwa да очаква валутната търговия от японски инвеститори да остане сравнително слаба, тъй като търговците и компаниите са във ваканционен режим.
Последвайте ни
0 Коментара: