Ефектът Брекзит се оказа идеален за България: Англичани масово купуват къщи по селата
Норвегия поведе в класацията за инвеститор № 1 в недвижими имоти, Русия е на второ място
Как изглежда ситуацията през погледа на брокерите? „Английските купувачи са в позиция на изчакване - такова поне е положението от началото на годината. Темата за Brexit влияе на пазара на имотите”, коментират анализатори. Жителите на Острова се вълнуват от това как ще ползват имотите си в чужбина, доколко ще могат да разчитат на здравно осигуряване в ЕС, както досега, задават си и много други въпроси. Това доведе до спад в сделките.
„Британците отдавна не са фактор на пазара на ваканционните ни имоти - твърди брокерът Диян Шишков, собственик на кантора "Шишков 333". Селските къщи обаче остават атрактивни за тях.” Като цяло англичаните продължават да търсят къщи по селата - харесват тухлени постройки, старо строителство - такива, които са подготвени за ремонт, но не са обработени. Независимо от това те оглеждат сградата да е със здрави основи и масивен градеж. Предпочитат сами да направят ремонта , уточни брокерът. За предпочитане е къщите да са близо до планина или море - но най-важно за тях е мястото да е спокойно и въздухът да е чист.
Британците имат добри възможности за покупка на имот у нас, с техния стандарт на живот. Основни купувачи си остават английските пенсионери. Но добрата новина е, че напоследък в България идват и млади семейства, с малки деца, допълни Шишков. Логиката на англичаните е простичка - "страната ви е хубава, цените са нормални, за тези пари в Англия ние никога не можем да си купим толкова голяма къща с двор и дори басейн или поне подходящо място за него".
„Търсене има - потвърждава Шишков, - къщи могат да се намерят само на 15-20 километра от големите градове. Цената е особено атрактивна - 4-5 хиляди евро за къщата. Такива изгодни оферти излизат около Пловдив, Стара Загора, Тополовград и дори около Елхово. Също в района на Средна гора и около Хисаря.”
За да разчитаме на чужди инвестиции - особено в сферата на имотите - ни трябват добри и качествени проекти, категорични са спецове в бранша. Те посочват като фактор и подготовката на брокера - владеенето на чужд език само може да му е от полза в случая. Агенциите пък трябва да засилят участието си по международните изложения и форуми за имоти, препоръчват още те.
Ситуацията на Острова
Несъмнено Brexit продължава да дава своето отражение върху пазара на недвижими имоти, пише сайтът imot.bg. В някои сегменти се наблюдава ръст на цените, а в други - спад. Що се отнася до жилищния сегмент, то средната цена се е повишила със 17 000 паунда на годишна база, до 217 000 паунда.
Само за последния месец средното увеличение е 1000 паунда, сочат данните на Националния статистически институт на Великобритания. Разглеждайки Острова по региони, то за изминалия месец средната цена на апартаментите е била 233 000 паунда в Англия и 145 000 паунда в Уелс. За Шотландия сумата е 144 000 паунда, а в Северна Ирландия - 123 000 паунда.
Любопитно
- През 2008 г. благодарение на самоукия брокер Дейвид Фербърн в община Враца се заселиха десетки англичани. Бившият учител от Англия купи 150 изоставени селски къщи във Врачанско. Той наемаше български работници, които ремонтират сградите, а след това ги продаваше на британски семейства. Дейвид решил да инвестира в селски имоти заради прекалено високите цени и корупцията в големите български курорти.
- Англичанинът Антъни Чарлз и съпругата му изумиха жителите на пограничното село Левка в община Свиленград, когато закупили местното училище "Христо Ботев", пише „Монитор" през 2015 г. Школото не функционирало от 1989 г., било оставено на разрухата. Когато преди 2 години Чарлз направил офертата си, подът пропадал, покривът течал, а на двора живеело подивяло магаре. За изненада на всички обаче британецът не се отказал от офертата си и след солиден ремонт от миналата година живее всеки ден в школото. Антъни запазил автентичния му дух - боядисал го отново изцяло в червено, а на вътрешните стени още висят портрети на Христо Ботев.
Последвайте ни
0 Коментара: