В момента ОПЕК+ има целия набор от съкращения на производството, обезпечени с международна сделка. Има едно основно или „официално“ ограничение, засягащо мнозинството от неговите членове, след това два различни слоя допълнителни съкращения, наречени „доброволни“, включващи подгрупа от държави-членки.

Друг слой от така наречените компенсаторни съкращения засяга няколко страни, които не могат да приложат официални съкращения.

Освен това има и друго ниво на намаление на обезщетението, което се прилага за втората група членове, за отказ от доброволно намаляване на производството. 

Както пише експертът по енергийния пазар на Bloomberg Хавиер Блас, все още има много объркване в ОПЕК+.

Например, някои страни от картела измерват лимитите си въз основа на производството, докато други използват износа – съвсем различен показател – за своите изчисления.

Освен това всички мерят показателите просто грубо, както е било в историята, без да въвеждат технологии там, където не са печеливши.

Русия, вторият по големина член на групата ОПЕК+, контролира микса от рафинирани продукти, включително дизел и бензин, променяйки числата. 

Нищо чудно, че целият свят е объркан.

Но има още по-странни неща.

Намаленията изтичат на различни дати: някои на 1 юни, други на 31 декември, а при намаленията на компенсациите датите са индивидуални за всяка държава с различни нива за различните месеци. 

И накрая, сделката на ОПЕК+ не се прилага за три ключови държави: Либия, Венецуела и Иран.

Първият все още се възстановява от десетилетна гражданска война, докато другите са под санкциите на САЩ.

Въпреки това производството им расте: общото производство е около 5,3 милиона барела на ден, най-високото от края на 2018 г., с около 900 хиляди барела на ден в сравнение с миналата година. 

За да влоши нещата, пазарът на петрол става все по-скептичен към нивата на производство, публикувани от самите страни от ОПЕК+, както и оценките, събрани от група независими доставчици, наречени Доклад от вторичен източник на ОПЕК.

Картелът се оплете, но не и търговците.

Пазарът има основание да се тревожи, че съюзът на страните износители е пестелив с истината.

При този подход няма шанс да се поддържат високи цени и особено при ниво от $100 цената на суровините е по-вероятно да се срине, смята експертът.