Експертите смятат, че застудяването в Европа, което може да стане най-силното за последните 30 години, и ниските запаси от синьо гориво в складовете скоро ще доведат до рязко покачване на цените на енергията и спиране на промишлените предприятия.

Сега цената на природния газ на европейския пазар е фиксирана на 1000 долара за хиляда кубически метра.

Основната причина за високите цени на газа е студената зима и пролетта на 2021 г., които доведоха до висок разход на гориво и ниски запаси в европейските подземни газови хранилища (ПГС). В същото време азиатските купувачи, особено от Китай, се състезават за спот обеми от началото на годината, което също повлия на покачването на цените.

„Руските газови компании с цялата си воля няма да могат да спасят Европа от замръзване", каза Екатерина Косарева, управляващ партньор на WMT Consult.

"Газпром притежава една трета от пазара на газ, делът на НОВАТЕК на европейския пазар на втечнен газ е около 20%. Освен това, ако времето подведе страните от Стария свят, самите европейци трябва да помислят за спасението си чрез сключване на нови договори “, добави тя.

Според нея цените на газа в Европа ще продължат да растат.

Ситуацията е наистина напрегната, съгласен е Алексей Гривач, заместник-генерален директор на Националния фонд за енергийна сигурност (на Русия).

Според него "Северен поток 2" може да получи разрешение за пускане през втората половина на отоплителния сезон, особено ако се материализират рисковете от физически недостиг на газ.

В случай на неблагоприятно развитие на ситуацията студената зима ще принуди работата на промишлените предприятия, предимно металургични и химически, да спре, каза Станислав Митрахович, старши научен сътрудник във Финансовия университет към правителството на Руската федерация.