Експерти с ценни съвети как да се „закърпи“ семейният бюджет
Васил Дърлев пресмята, че парите които харчи за основни продукти са два пъти повече от тези, които е давал миналата година
Повече плащаме и за електроенергия, вода и горива. Обичайната поддръжка на дома и домакинските електроуреди поскъпва с над 1%.
Повишение се отбелязва и при алкохолните напитки и тютюневите изделия. През януари обаче сме купували по-евтино облекло и обувки - намалението е близо 2%
Васил Дърлев пресмята, че парите които харчи за основни продукти са два пъти повече от тези, които е давал миналата година: „Едно 40% са по-скъпи стоките, най-малко около 50 лева, а сега – 100 лева не ти стигат за нищо да напълниш мрежата. Сирене, кашкавал, салами са по-скъпи“.
Не прави сметка колко заделя от заплатата, но казва, че става все по-трудно да закрепи семейния бюджет.
„Аз работя, лекар съм - имам пари, но става въпрос, че е скъпо. Примерно имам майка, която с нейната пенсия – аз, ако не ѝ помагам, плащам сметките и пазарувам, доникъде няма да стигнат парите“, добави мъжът.
Според финансови експерти пенсионерите са тези, които не само не успяват да заделят, но и са на ръба.
„За пенсионерите няма друг избор, те първо покриват сметките за ток и вода, след това плащат лекарствата. От което остане се оправят за храна“, коментира Тихомир Тошев, кредитен консултант.
Според златното правило – 50% от месечните приходите трябва да са за неща от първа необходимост - кредити, сметки и храни, 30 на сто могат да отиват за дрехи и развлечения, а 20% да се спестяват. Експертите уточняват, че повечето хора успяват да спестят около 10%, а други, за съжаление, изобщо не успяват да спестяват“.
Сред правилата за това как да управляваме правилно средствата си са още - да не харчим повече, отколкото изкарваме и да преглеждаме разходите си за сметки.
Последвайте ни
0 Коментара: