Енергиен шеф: Турция ще ни залее с евтин ток
Вносът на електроенергия ще бъде все по-често явление за България, гарантира Иван Хиновски
Заради ниския курс на лирата и факта, че не плаща емисии, Турция ще ни залее с евтин ток.
Това заяви Иван Хиновски в интервю, публикувано в Economic.bg. е председател на Българския енергиен и минен форум и директор в енергийната консултантска компания „ПроЕкоЕнергия“.
Заемал е редица отговорни държавни постове - член на държавната пускова комисия на АЕЦ „Козлодуй“, директор на ядрена дирекция в „Енергопроект“ (1998-2001), изпълнителен директор на НЕК (1997-1998), зам.-председател на Борда на АЕЦ „Козлодуй“ (1999-2001).
- Г-н Хиновски, каква е причината в последно време България да внася повече електроенергия, отколкото да изнася, както беше по традиция?
- Основната причина е високата цена на електроенергията у нас и съответно ниската у съседите и по-конкретно в Турция.
- Че откога електроенергията в Турция стана евтина?
- Стана, защото с тази ниска цена на природния газ там, както и заради слабия курс на лирата турците напоследък „утрепват” всички на енергийния пазар.
- И колко е цената на електричеството там?
- Поне с 20% по-ниска, отколкото при нас – като себестойност. Аз Ви гарантирам, че вносът на електроенергия ще бъде все по-често явление за България. Защото цените на електроенергията у нас така и не успяха да ги регулират - нито КЕВР, нито на политическо ниво.
Така например НЕК с този дългосрочен договор, който сключи за върхова енергия, фактически почти не участва в балансирането на пазара. Знаете, че негативно на цените на пазара у нас силно влияят и дългосрочните договори както на двете „американски” централи в енергийния комплекс „Марица изток”, така и на ВЕИ-тата. АЕЦ „Козлодуй” също си продаде дългосрочно голяма част от енергията, поради което за борсата почти няма енергия, а тази, която я има, е скъпа.
А тя е скъпа и ще става все по-скъпа поради високата цена на емисиите, които ТЕЦ-овете ни плащат и все повече ще плащат. Така че това е причината за вноса на електроенергия в България, който ще се увеличава.
В същото време Турция не плаща за въглеродни емисии, тъй като е извън Европейската система за търговия с емисии (EU ETS). А тя има огромно количества енергия от въглищни централи, която вече е по-евтина от нашата, тъй като не е натоварена с такси за емисиите. Но, според мен, най-важната причина е, че Турция вече има огромен излишък от природен газ, и то – евтин. Т
урция внася синьо гориво от Русия, Иран, Азербайджан, Египет, плюс големи количества втечнен газ. Другата голяма причина наистина е ниският курс на турската лира, който стимулира нейния експорт.
- Добре, но ние внасяме електроенергия и от Сърбия. И там ли е по-евтина?
- От Сърбия внасяме основно хидроенергия, която винаги е по-евтина.
- Та в Сърбия няма ли суша? Да не би сушата да е само у нас?
- Не, в Сърбия няма суша, защото в Сърбия се мисли дългосрочно, а не като у нас. Сърбия си има хидроенергийния комплекс „Железни врата”, където винаги има постоянен воден приток, не зависи от локални валежи и дава огромно количество евтина електроенергия и на Сърбия, и на Румъния.
Затова и ние от „Българския енергиен и минен форум” (БЕМФ) постоянно пледираме за възраждането на проектите за изграждане на двата хидроенергийни комплекса Никопол-Турну Мъгуреле и Силистра-Кълъраш. Те са от началото на 80-те години на миналия век, но бяха замразени, тъй като се смяташе, че те ще попречат на АЕЦ „Белене”.
Но, според мене, ако има малко разум в главите на управляващите у нас – тези два проекта би трябвало веднага да се размразят и да станат приоритети. Защото, ако бъдат построени, те ще дават около 650 МВт електроенергия.
- Общо, или само за България?
- Само за България и още толкова – за Румъния. А реализацията им би решила накуп и тотално много проблеми. На първо място се решават проблемите с ниските води за корабоплаването по река Дунав. На второ – напояването в тези региони драстично ще се подобри. И на трето място решава тотално проблемите на Електроенергийния системен оператор с регулирането на електропреносната система, което вече ще стане песен.
Последвайте ни
98 Коментара: