Увеличението е сериозно. Ситуацията е тежка, но със сигурност ще се справим. Това каза в предаването "Още от деня" по БНТ министърът на енергетиката Александър Николов по повод увеличението на цената на природния газ с 30% от 1 януари.

По думите му пазарите на европейско ниво стават все по-интегрирани и цените на електроенергията са все по-близки и съпоставими, като това донякъде е валидно и за природния газ.

Цените на електроенергията за бизнеса на българския пазар са доста по-ниски, отколкото на някои европейски пазари. Странно описаните апокалиптични сценарии не са точно в унисон с действителността. Със сигурност бизнесът е в тежко положение, но по ред причини в това положение се намираме всички.

Опитваме се да направим възможно най-добрия баланс между социалния статус на обществото и конкурентоспобността на бизнеса, за да бъдат компенсирани тези увеличения. Мисля, че ще изчистим проблемите. В постоянна кореспонденция сме с всички представители на работодателите, заяви Николов.

Естествено че ще има таван на компенсациите, защото трябва да има предвидимост на разходите. Бизнесът трябва да прояви споделена отговорност. Ако няма таван, се създават възможности за спекулация. Това са неприемливи неща, подчерта енергийният министър.

Той уточни, че компенсациите за бизнеса ще бъдат изплащани, докато продължава кризата с цените на енергийните носители, а съвсем скоро ще бъдат оповестени компенсации и за битовите потребители.

Министърът коментира и твърденията, че държавната компания "Булгаргаз" е уведомила преди празниците Държавна агенция "Национална сигурност" с писмо, че конкурентни интереси в България се опитват да саботират вноса на природен газ от Азербайджан.

Това ставало като се компрометира публично споразумението с Баку от 2013 г. за внос на 1 млрд. куб. м годишно. Освен опита да се блокира осигуряване на нови източници за потреблението на газ в страната, тези действия рискували да дестабилизират "Булгаргаз", да доведат до загуби на десетки милиони долари банкова гаранция и - в случай, че се стигне до ликвидиране на компанията - преминаване на вноса на газ в други ръце.

Няма такова писмо от азерска страна. Абсолютно целенасочено се говори за това, защото това създава стрес в системата в България, подчерта Александър Николов.