Поръчали сме само около една трета от цялото договорено количество от 1 млрд. кубика от по-евтиния природен газ от Азербайджан. Това каза за „Монитор“ енергийният експерт Васко Начев.

По думите му „Булгаргаз“ са подписали през лятото анекс към договора ни с азерите за отказ от останалите количества.

„Сега тепърва трябва да се молим на Азербайджан да ни пуснат още газ от тези отказани обеми. Щом не сме го поискали да го вземем, те си го продават на газовата борса в Италия на много по-изгодни цени. Ще се надяваме да дадат поне малка част от отказаните от нас вече количества“, допълни експертът.

Начев съобщи още, че „Булгаргаз“ е започнал да черпи част от природния газ, складиран в хранилището в Чирен, който е резерв за непредвидени случаи.

По думите му това се прави, че зимата още в самото си начало. „Газът в Чирен не е за търгуване на борсата. Това означава, че може би доставяните количества са недостатъчни. Трябва да се обърне внимание, за да не стане късно“, предупреди той.

Относно информацията на министъра на енергетиката Александър Николов за водени преговори за транзит на азерски газ за нашата страна и през българо-турската граница Начев коментира, че през Гърция има достатъчно свободен капацитет за доставки у нас.

„Те са от лятото, когато „Булгаргаз“ трябваше да резервира капацитет, но запази 3 пъти по-малко, като се оправдават, че нямало физическа възможност за пренос през реверсивната връзка при Кулата да се вкарат у нас всички количества азерски газ.

Незавършеният интерконектор IGB не е пречка поясни той. Във връзка с този проект Васко Начев смята, че е време да се задейства процедурата за закъснение на строителя на газовата връзка с Гърция, защото той може до безкрай да отлага пускането на съоръжението.

„Надеждата е тръбата да бъде пусната до края на септември, защото газовата година започва на 1 октомври“, поясни той.

В ефира на бТВ изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов в сряда заяви, че съществуващата инфраструктура може да поеме 1 млрд. куб. м азерски газ, без да се чака завършването на връзката с Гърция.

Малинов посочи, че под една трета от това договорено да се внася всяка година количество от доста по-евтин в момента газ реално влиза в страната.

Допълни, че във формулата, по която се определя неговата цена, влизат и петролните деривати, които също поскъпват, но с доста по-нисък темп в сравнение със спотовите цени на природния газ. Последните пък от няколко години са част от формулата, по която се определя цената, договорена с "Газпром".

Шефът на „Булгартрансгаз“ каза още, че от началото на 2024 г. се очаква да заработи терминалът за втечнен газ в Александруполис, в който България е акционер. „Очаква се в началото на януари да се вземе окончателно инвестиционно решение за изграждането му. Това ще даде реална възможност на България да диверсифицира доставките на синьо гориво“, посочи той.