По-малко данъци върху доходите си от 2022 г. ще платят родителите. Те ще ползват данъчно облекчение в размер на 4500 лв. на дете, което реално ще намали дължимите им налози с 450 лв. Това предвижда проектобюджетът за 2022 г., който беше гласуван от бюджетната комисия към парламента на второ четене, пише Труд бг.

Ако родителите плащат текущо всичките си данъци върху доходите, хазната ще им върне по 450 лв. на дете. Парите ще бъдат получени края на тази година заедно със заплатата за декември или в началото на следващата година.

Голямото данъчно облекчение за деца беше въведено при управлението на ГЕРБ заради ковид кризата, като се предвиждаше то да бъде ползвано еднократно - за доходите от 2021 г.

Сега бюджетът за 2022 г. предвижда облекчението да бъде ползвано и за доходите от настоящата година, като предстои текстът за бъде гласуван окончателно и в пленарна зала.

Доходите на родителите с едно дете, получени през 2022 г., да бъдат намалени с 4500 лв. за едно дете, с 9000 лв. за две деца и с 13 500 лв. за три деца, е записано в проектобюджета.

Тъй като данъкът върху доходите е 10%, това означава дължимите налози да бъдат намалени съответно с 450 лв. за едно дете, с 900 лв. за две деца и с 1350 лв. за три деца.

Родителите трябва да се разберат кой от тях да ползва облекчението. Ако единят родител няма достатъчно доходи, за да ползва цялото облекчение, остатъкът може да ползва вторият родител.

За първи път облекчението може да се ползва за получените през 2021 г. доходи. Много родители вече получиха бонуса от хазната заедно със заплатите за декември.

Но който не е ползвал облекчението, може да го направи сега с подаване на годишна данъчна декларация. Срокът за подаване на данъчните декларации за доходите от миналата година изтича в края на април.

С бюджета за 2022 г. се запазват помощите, които дават на родителите при раждане на дете - 250 лв. за първо дете, 600 лв. за второ, 300 лв. за трето и по 200 лв. за четвърто и всяко следващо дете.

Запазват се и помощите от 300 лв., които ще дават на децата, които през следващата учебна година бъдат записани в първи и в осми клас. Размерът на месечната помощ за дете без право на наследствена пенсия от починал родител от 1 април ще бъде увеличен от 115 лв. на 150 лв.

Минималната заплата става 710 лв.

Минималната заплата нараства от 650 лв. на 710 лв. от 1 април. Промяната е заложена при разработването на бюджета за 2022 г. Но самото увеличение на минималната заплата става с решение на Министерски съвет.

От кабинета вече са пуснали за обществено обсъждане проект за вдигане на минималната месечна заплата. Заедно с това от 1 април минималната работна заплата за час ще стане 4,29 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

Вдигат месечните суми за бедните родители

За хора с доходи под 510 лв.

Дават 110 лв. да две деца 

Увеличават месечните помощи за родители с ниски доходи, които хазната дава за отглеждане на деца до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст. Помощта при едно дете в семейството ще стане 50 лв. от 1 април при 40 лв. в момента.

За две деца ще дават 110 лв., при 90 лв. в момента, пише в проектобюджета, който предстои да бъде гласуван окончателно и в пленарната зала на парламента.

Семейните помощи за три деца ще нараснат от 135 лв. на 165 лв., за четири от 145 лв. ще станат 175 лв., а за всяко следващо дете ще продължат да дават по 20 лв.

Добавките за деца в пълен размер от 1 април ще получават семействата, които имат доход на човек под 510 лв., при 410 лв. в момента.

Помощи за деца в размер на 80% ще получават семействата с доход на човек между 510,01 лв. и 610 лв., при положение, че в момента границите са от 410,01 лв. до 510 лв. 

20 млн. лв. допълнително за заплати във ВУЗ-те

По-малко за съдебната система

Повече пари за музеите 

20 млн. лв. допълнително да бъдат дадени за заплати на академичния състав в държавните висши училища, реши бюджетната комисия към парламента при гласуване на бюджета за 2022 г. на второ четене. Целта е да бъдат увеличени възнагражденията и във ВУЗ-те, а не само в училищата.

Допълнително 20 млн. лв. дават и за учените от БАН, които работят по конкретни проекти, които може да намерят практическо приложение. Но за да бъдат увеличени парите за БАН, депутатите намалиха с 20 млн. лв. средствата за съдебната система.

Депутатите увеличиха с 12 млн. лв. средствата за заплати и текуща издръжка на държавните културни институти, на музеите и художествените галерии.

За увеличение на заплатите на музикантите и хористите в БНР предвидиха допълнително 1 млн. лв. Външно министерство пък получава още 7,2 млн. лв. Допълнително 1,16 млн. лв. дадоха за българските културни институти в чужбина, както и 200 хил. лв. за българските общности и медии в чужбина.

До 200 лв. на месец като ваучери за храна

Използваме ги за ток и парно

Такситата с по-малък налог

Ваучери за храна до 200 лв. на месец ще може да дават работодателите. Това гласят текстове от проектобюджета за 2022 г., които предстои да бъдат приети окончателно и в пленарната зала на парламента. Досега ваучерите за храна бяха до 80 лв. на месец.

Промяната на сумата, която работодателите могат да дават на работниците с ваучери, ще бъде увеличена на 200 лв. със задна дата - от 1 януари 2022 г.

Така, ако искат, работодателите ще могат да дадат по още 120 лв. във ваучери, за месеците от годината, през които вече са дали по 80 лв. С ваучерите за храна ще може да ходим на кино, както и да плащаме сметки за ток, вода, парно и газ.

По-ниският данък за такситата, който беше определен за 2021 г., ще важи и за 2022 г. Тази промяна е предложена между първо и второ четене на закона за бюджета за 2022 г., както от представители на управляващата коалиция, така и от ГЕРБ-СДС и ДПС.

Данъкът за такситата за 2022 г. ще бъде с 300 лв. по-малък от определения с наредбите на общините в страната, но не по-малък от минималния размер от 300 лв., записан в Закона за местните данъци и такси.

Такситата, които вече са платили данъка си за 2022 г., ще получат обратно от общините парите, които са дали в повече.