"Санкциите бяха провеждани дотам, докъдето не могат да съсипят европейската икономика. Защото отказът от руски газ би довел до гладната смърт на страните от ЕС и затова Европа се въздържа от тази стъпка".

Това каза пред БНР макроикономистът доц. Григор Сарийски от Икономическия институт на БАН. 

Според него германските лидери са повели Европа в посоката да не се налагат най-строгите санкции:

"В момента се търсят възможности за лавиране. Едната е търсенето на варианти за общо договаряне на доставките на руски газ. ... Отделен е въпросът доколко руската страна ще бъде склонна да приеме едно такова договаряне".

Той прогнозира, че Русия ще търси поотделно договаряне със страните от ЕС, защото сред тях има и страни като Унгария, която не е на русофобски позиции, затова Москва може да има различно отношение към нея, за разлика от това към Полша.

Лоша новина от Путин за продажбите на природен газ за неприятелските страни в Европа ВИДЕО

По думите на макроикономиста излизането на България напред в списъка с "неприятелски страни на Руската федерация" ще се отрази на външната търговия на страната, както и на ограничаването на вноса.

"Търсенето и предлагането на газ и енергийни суровини ще намери баланс в точка, която ще е доста по-високо".

В инфлацията от 10% през февруари не е отразен ефектът от военните действия в Украйна:

"Повишението на цените ще е над тази база от 10%. Можем да очакваме излизане на някои предприятия извън бизнеса, освобождаване на част от заетите. Поради тази причина след сегашната актуализация на средносрочната бюджетна рамка вече се подготвя следваща, която ще бъде факт в рамките на около 2-3 месеца".

Енергийният министър каза тежката си дума за преговорите за руския газ

Блиц припомня, че министърът на енергетиката Александър Николов взе категорична позиция по въпроса:

"България води преговори, за да осигури нужните за вътрешно потребление количества природен газ, но няма да преговаря с Русия и "Газпром", докато продължава руската инвазия в Украйна", заяви той в петък.