FT: ЕС внася рекордни количества LNG от Русия
Вносът на руски LNG от страните от ЕС в периода от януари до юли тази година се е увеличил с 40 процента
ЕС е внесъл рекордни количества втечнен природен газ от Русия през тази година, въпреки съобщенията за намерението си да спре постепенно зависимостта си от руското гориво до 2027 г., пише Financial Times.
Вносът на руски LNG от страните от ЕС в периода от януари до юли тази година се е увеличил с 40 процента в сравнение със същия период на 2021 г. Стойността на втечнения природен газ, внесен от януари до юли, по спот пазарни цени, е 5,29 милиарда евро.
„Шокиращо е, че страните от ЕС са работили толкова усилено, за да преустановят доставките на руски газ по тръбопроводи само за да го заменят с доставен еквивалент“, казва Джонатан Нороня-Гант, старши специалист по изкопаемите горива в неправителствената организация Global Witness.
В същото време Белгия и Испания станаха вторият и третият купувач на руски LNG след Китай, изчислиха експертите на Global Witness.
Такова увеличение на покупките на руски суровини отчасти се дължи на ниската база, тъй като преди началото на конфликта в Украйна страните от ЕС почти не купуваха LNG от Русия, използвайки по-евтини доставки на газ по тръбопроводи.
Въпреки това, дори като се вземе предвид този фактор, ръстът на обема на вноса на замразено руско синьо гориво в ЕС значително надвишава средния световен ръст на вноса на руски LNG, който възлиза на 6% за същия период, съобщава Global Witness.
Според експерти от аналитичната агенция Kpler през 2023 г. ЕС ще купи с 1,7 процента повече руски LNG в сравнение с миналата година, когато вносът достигна рекордно ниво. Това прави Русия вторият по големина доставчик на LNG за Европа след САЩ.
Според Джонатан Нороня-Гант няма значение под каква форма руските въглеводороди се доставят в Европа: по тръби или по море.
Факт е, че въпреки многобройните гръмки изявления от Брюксел и други европейски столици, страните от ЕС не само не успяха да откажат вноса на газ от Русия, но дори увеличиха покупките му.
Освен това на значително по-високи цени от закупените преди суровини, отиващи за Европа от Руската федерация по газопроводи.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
4 Коментара: