Азиатските индекси, оглавявани от китайските акции, отчетоха повишения днес, след като пазарите приветстваха решението на САЩ да се въздържи от налагането на мита на Мексико след постигнатото от двете правителства споразумение за борба с незаконната миграция от Централна Америка.

Надеждите, че лихвите в САЩ може да бъдат понижени още следващата седмица, също оказаха подкрепа. Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.65%. Индексът Shanghai Composite скочи с 1.7%, след като Китай обяви вчера, че ще позволи на местните власти да използват постъпленията от пласирането на специални облигации като капитал за основни инвестиционни проекти в опит да подкрепи икономикита. Австралийският основен индекс отчете повишение от 1.3%, южнокорейският KOSPI добави 0.3%, а японският Nikkei се повиши с 0.35%. Щатските индекси продължиха ръста си вчера, като Dow Jones записа повишение в шеста поредна сесия.

Облекчението, че САЩ са се отказали от непосредственото налагане на мита върху мексиканския внос насърчи купувачите, въпреки че държавният секретар Майк Помпео предупреди, че САЩ все още може да наложи мита на Мексико, ако не бъде постигнат достатъчен напредък по поетия ангажимент за ограничаване на нелегалната имиграция. Пазарите в световен мащаб получиха глътка въздух, но новите заплахи на САЩ спрямо Китай ограничават значителното подобряване на инвеститорските нагласи. Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви вчера, че е готов да наложи нови мита върху китайския внос, ако не постигне напредък в търговските преговори с китайския президент Си Дзинпин на срещата на Г-20.

На валутните пазари доларът продължи ръста си след постигнатото споразумение между САЩ и Мексико. Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, бележи леко повишение до 96.800, след като нарасна с 0.2% вчера. Доларът поскъпва с 0.15% до 108.625 йени, докато еврото остава без промяна на ниво от 1.1314 долара, след понижението от 0.2% в предходния ден.

Лихвата по щатските 10-годишни държавни облигации продължи ръста си от вчера и достигна 11-дневен връх от 2.157%. Лихвата беше нараснала с около 6 базисни пункта в понеделник, след като сделката с Мексико подсили апетита към риск и ограничи търсенето за считания за актив убежище държавен дълг. На пазара на държавни ценни книжа имаше волатилност през последната седмица, като лихвата по 10- годишните книжа падна до двегодишно дъно от 2.053% в петък, след като слабите данни за заетостта в САЩ засилиха очакванията за понижение на лихвите от страна на Федералния резерв.

Следващата среща на Фед е на 18-19 юни. Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.36% до 53.45 долара за барел, след като цената се понижи в предходния ден. Суровият петрол поевтиня в понеделник, като фючърсите на щатския лек суров петрол изгубиха 1.3%, след като основните производители Саудитска Арабия и Русия все още не са постигнали споразумение за удължаване на периода, в който производството е ограничено и след като напрежението между САЩ и Китай продължава да поставя под заплаха търсенето на суровината.