От “Продължаваме Промяната” настояват Комисията за защита на конкуренцията  да се самосезира заради изказване на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, че “някой прибира по десет милиона на ден от по-скъпите горива у нас”, предава Нова тв.

Според последните данни американският сорт “Брент” се търгува за близо 119 долара на барел, а сорт “Урал” е близо 95 долара. Според опозицията пазарната цена не се се променяла, но цените на дребно у нас са тръгнали нагоре. 

Статистиката показва, че днес, литър от най-масовото гориво се продава средно за 3,37лв на литър. Дизелът е с плп;п 1- стотинки повече.

Най-скъп е метанът - 3.52лв за литър. 

Оказва се, че поскъпването продължава. В рамките на последната седмица цената на бензина е скочила с 6 стотинки за литър, а на дизела - с 10. 

Пропан-бутанът и метанът обаче поевтиняват. 

Споровете може ли цената да е под 3 лева за литър се породиха в петък в парламента. Делян Добрев от ГЕРБ отправи критики към правителството – че на фона на цената уралски нефт, който ползва българската рафинерия, бензинът и дизелът са поскъпнали с 1 лев за последните шест месеца. От "Продължаваме промяната" обясниха, че държавата не може да се меси в цените. 

“Г-н Делян Добрев прави две внушения със своето изказване - първото е, че правителството определя цените на горивата, а второто е, че цените растат само в България”, каза Венко Сабрутев.

Размяната на реплики продължи.

“Вицепремиерът Асен Василев е правил няколко срещи - четири на брой - с “Лукойл”. След това ходи в ЕК и лобира да разреши комисията тази частна компания да продължи да купува уралски нефт. 1 лев плащаме повече”, заяви Делян Добрев.

Цените на горивата са изцяло в полето на Комисията за защита на конкуренцията, а не на държавата, допълни Сабрутев. 

“Защо г-н Добрев не предаде своята информация на органа, който има задача да регулира нерегулираните пазари - КЗК”, попита Сабрутев.

А депутатът от ГЕРБ Делян Добрев му отговори, че преди 10 дни са сезирали НС и са внесли искане да се направи специална извънредна комисия, която да изследва проблемите с цените на горивата. но такава комисия им е била отказана.

Според експерти цени с по лев надолу за литър няма как да има в момента. Но договореното за България изключение от ембаргото би трябвало да намали цената в един бъдещ момент.

“Тук е ролята на държавата да седне на една маса с “Лукойл” и да постигне стратегическа промяна на курса. В момента ние хем имаме изключение, хем сме най-зависими от руски петрол, хем реално биваме пазарно ощетени от Русия. Не е защитен националният интерес”, обясни енергийният експерт Мартин Владимиров.

А от КЗК обявиха за NOVA, че  нямат правомощия за ценово регулиране, нито в нейната компетентност и по думите им не разследват „спекула“ с цените.