Атаките на Русия срещу зърнената инфраструктура на страната изглеждат като опит за намаляване на конкуренцията на руските експортни пазари. Това твърди германският министър на земеделието Джем Йоздемир.

"Редовно получаваме информация за целенасочени руски атаки срещу силози за зърно, складове за торове, земеделски площи и инфраструктура", коментира Йоздемир пред "Redaktionsnetzwerk Deutschland", цитирано от БГ он Ер. 

Русия отрича да атакува цивилни райони.

Според министъра нарастват подозренията, че руският президент Владимир Путин иска "в дългосрочен план да премахне Украйна като конкурент". 

Тази теза изрази по-рано и родният експерт Мирослав Севлиевски. Според него Кремъл иска да сложи ръка върху зърното в Украйна. Газ не се пие, без хляб не може.

Русия и Украйна обичайно са големи конкуренти на глобалния пазар на зърно. Световните цени на пшеницата се повишиха с около 40% от началото на руската инвазия в Украйна на 24 февруари, която прекъсна доставките до други пазари през Черно море.

"Предвид нарастващия глад в света, Русия се стреми да засили натиска. В същото време огромното увеличение на пазарните цени е полезно за Русия, защото това носи нови пари в страната, твърди Йоздемир. 

Той заяви, че ще повдигне въпроса как Украйна може да бъде подкрепена, за да засили износа си на зърно, по време на срещата на министрите на земеделието на страните от Г-7 в средата на май. 

Йоздемир призова да се търсят алтернативни методи за транспорт.

Железопътният транспорт може да е метод за износа на повече зърно, макар че ще изисква повече усилия и ще обхваща ограничен капацитет", каза той. 

По-рано украинският президент Володимир Зеленски заяви, че страната може да загуби десетки милиони тонове зърно заради руската блокада на нейните черноморски пристанища.

"Русия не пуска кораби да влизат и излизат, тя контролира Черно море. Иска напълно да блокира икономиката на страната ни", коментира Зеленски пред австралийската новинарска програма "60 Minutes".