Министърът на икономиката Емил Караниколов и министърът на финансите Владислав Горанов с разяснения на икономическите мерки в условията на извънредно положение.

Те направиха това на брифинг след среща с работодателските организации относно мерките и предложенията, които да подкрепят бизнеса срещу последствията, заради ситуацията с разпространението на коронавируса.

Проведохме оперативна среща с организациите на работодателите и служителите. На нея представихме конкретизация на мерките, които взимаме, и получихме обратна връзка. Удовлетворен съм от трезвото разбиране, че държавата през фиска не може да замени реалната икономика, каза Горанов. 



Всичките мерки са с хоризонт на няколко месеца. Ако трябва, ще се вземат допълнителни такива. Тънкият баланс да се използват резервите, които държавата притежава, за да може плавно да преминем през епидемологичната, а след това и стопанската такава, изисква много добър диалог, здрав и хладен разум. Получихме добри предложения и смислени оценки, каза Горанов.

Двата механизма са свързани със заетостта и осигуряването на буфери по отношение на търговските фирми, които са с кредити и имат притеснения относно тяхното обслужване и ликвидна подкрепа. 

Ако някой може да даде точна диагноза, колко ще продължи кризата, ще е достоен за нобелова награда и ще улесни правителството в това, как то да се подготви. Надявам се да не се наложат повече рестрикции. Цялата стопанска дейност е разрешена и може да се провежда - строителство, услуги, банкова дейност. Основната цел на заповедта е социалното ограничаване, струпването на хора на едно място, каза още Горанов. 

Ще се предложат измененията в кодекса за социално осигуряваме, ще изградим механизъм за лица, изправени пред избора да освободят свои служители или да си дадат шанса още 3 месеца да ги задържат при себе си - да могат да се възползват от подкрепа от страна на държавата в размер на 60% от заплатата им.

Това ще става чрез кандидатстване в съответните служби и подаване на информация за лицата, за които се иска подкрепа. След това на принципа на солидарността ще трябва да я запълнят до 100%. Надявам се тази мярка да помогне през следващите 3 месеца на тези бизнеси, които имат временни затруднения и реална перспектива да съхранят тази заетост. 

По отношение на инструментите, които да подпомогнат финансовата система, ще предложа на правителството пакет за увеличение на капитала на Българската банка за развитие с 500 милиона лева. Подкрепата ще в две основни направления. 

Едното е издаването на портфейли гаранции за търговските банки, което ще намали капиталовата им тежест и ще им помогне да проявяват гъвкавост спрямо своите клиенти в затруднение.

И вторият инструмент в същия пакет - ББР да участва временно с опция за обратно изкупуване на капитала на дружества, които изпитват необходимост от подобно участие. 

Разбира се това пак става с посредничеството на търговските банки. По този начин временно се осигурява безплатно финансиране. Лихвата върху капитала е нула. 

Разговаряме с работодателите и бизнеса за отлагане на сроковете за годишното счетоводно приключване, декларациите за корпоративното подоходно облагане и други. Има срокове, които ще бъдат пререшени за времето на кризата, каза Горанов. 

Тепърва ще изникват краткосрочни и дългосрочни мерки за подкрепа за реалната икономика. 

Ще има телефона линия за неразплатени разходи на държавата. Някои казуси се дъжат на конкретни поводи. На този етап не можем да приемем упрек за неразплатени сметки на държавата за ДДС и като вэъзложител. На телефонната линия всеки бизнесмен, който има да си получава нещо, да го кажи и да се изследва дали има проблем.

Искам да апелирам да запазим здравия разум, че държавата може да замени реалната икономика. Получавам подкрепа в тази насока от работодателите, приключи Горанов. 

Министърът на икономиката Емил Караниколов благодари за разбирането и посочи, че краткосрочните мерки са  адекватни. Много лесно се хвърлят едни идеи в публичното пространство да не се плащат сметките.

Смятайте, че, ако това стане, след известно време ще ви излезе двойно. По-ефективно е да се помогне на компаниите да си уреждат сметките, отколкото да кажем:

Не си плащате сметките. Не сме в ситуация, която можем да обещаваме щяло и нещяло, ние трябва да се съобразим, че, ако взимаш от бюджета на едни, то ще е за сметката на други, обяви Караниколов.